Francouzi by podle Macrona měli počítat s letní dovolenou doma

Francouzi budou muset letošní letní dovolenou strávit v Evropě a není vyloučené, že se nakonec nepodívají ani za hranice Francie. Během návštěvy školy v Poissy nedaleko Paříže to dnes řekl prezident Emmanuel Macron. Země se chystá na první etapu uvolňování přísných opatření, které vláda přijala v boji s koronavirem.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Ještě jsme bitvu s virem nevyhráli. Ještě je tu, zbrzdili jsme ho. Zahájíme teď novou fázi," řekl Macron podle agentur. Příští pondělí začne první etapa uvolňování karanténních opatření.

Na to, aby se dalo říct, jak bude letos vypadat letní dovolená Francouzů, je podle prezidenta příliš brzy. "Budeme to vědět na začátku června," míní. Podle něj však bude omezené cestování. "Takže zůstaneme mezi Evropany," řekl Macron.

Přísná omezení platí ve Francii kvůli šíření koronaviru od 17. března. Od příštího pondělí se v zemi začnou otvírat obchody, které byly dosud zavřené. Restaurace či kavárny ale zůstanou nadále uzavřené. Částečně obnoví provoz také mateřské a základní školy, ve třídách ale bude moci být jen 15 dětí. Otevřou se také některá muzea. Lidé budou moci od pondělí také cestovat do vzdálenosti 100 kilometrů od domova, ve veřejných dopravních prostředcích ale budou muset nosit roušky.

Příkladem jim šel již dnes prezident Macron, který příští týden oslaví tři roky ve funkci prezidenta. Školu v Poissy, která zůstala za pandemie otevřená pro děti zaměstnanců v klíčových profesích, dnes navštívil s modrou rouškou s francouzskou trikolórou.

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila podle pondělních údajů u téměř 170.000 lidí. Přes 25.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vir způsobuje, zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Razie proti teroristům v Barceloně: Policie zadržela dva Alžířany

14.07.2020 13:24 Katalánská policie při protiteroristické operaci zadržela dnes ráno v Barceloně dva občany Alžírska…

Petiční výbor požaduje vyřešení sporu o důl Turów do 6 měsíců

14.07.2020 13:15 Petiční výbor Evropského parlamentu dnes projednal petici 13 000 občanů z Liberecka, kteří…

V Rusku roste počet obětí koronaviru, naopak v Belgii poprvé od března…

14.07.2020 12:59 V Rusku čtvrtý den v řadě klesl denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2.…

Covid-19 v Chorvatsku: Nejvíc nakažených má Záhřeb, oblasti Splitu a…

14.07.2020 12:55 V Chorvatsku se podle zatím posledních údajů přes víkend proti předchozím dnům výrazně snížil denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy