Francouzi by podle Macrona měli počítat s letní dovolenou doma

Francouzi budou muset letošní letní dovolenou strávit v Evropě a není vyloučené, že se nakonec nepodívají ani za hranice Francie. Během návštěvy školy v Poissy nedaleko Paříže to dnes řekl prezident Emmanuel Macron. Země se chystá na první etapu uvolňování přísných opatření, které vláda přijala v boji s koronavirem.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Ještě jsme bitvu s virem nevyhráli. Ještě je tu, zbrzdili jsme ho. Zahájíme teď novou fázi," řekl Macron podle agentur. Příští pondělí začne první etapa uvolňování karanténních opatření.

Na to, aby se dalo říct, jak bude letos vypadat letní dovolená Francouzů, je podle prezidenta příliš brzy. "Budeme to vědět na začátku června," míní. Podle něj však bude omezené cestování. "Takže zůstaneme mezi Evropany," řekl Macron.

Přísná omezení platí ve Francii kvůli šíření koronaviru od 17. března. Od příštího pondělí se v zemi začnou otvírat obchody, které byly dosud zavřené. Restaurace či kavárny ale zůstanou nadále uzavřené. Částečně obnoví provoz také mateřské a základní školy, ve třídách ale bude moci být jen 15 dětí. Otevřou se také některá muzea. Lidé budou moci od pondělí také cestovat do vzdálenosti 100 kilometrů od domova, ve veřejných dopravních prostředcích ale budou muset nosit roušky.

Příkladem jim šel již dnes prezident Macron, který příští týden oslaví tři roky ve funkci prezidenta. Školu v Poissy, která zůstala za pandemie otevřená pro děti zaměstnanců v klíčových profesích, dnes navštívil s modrou rouškou s francouzskou trikolórou.

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila podle pondělních údajů u téměř 170.000 lidí. Přes 25.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vir způsobuje, zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Laboratoře na Slovensku hlásí nejvíce nakažených od 12. ledna

24.02.2021 17:33 Aktualizováno Laboratorní testy na pětimilionovém Slovensku za úterý potvrdily 3547 nových případů nákazy…

Čechy čeká v Polsku bez testu či oočkování povinná karanténa

24.02.2021 17:13 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Francouzskou vládu znepokojuje epidemická situace v deseti oblastech

24.02.2021 15:50 Epidemická situace v souvislosti s koronavirovou nákazou je "znepokojivá" v přibližně deseti…

V Belgii stane před soudem 14 údajných kompliců útočníků z Paříže

24.02.2021 14:45 Čtrnáct lidí podezřelých z napomáhání autorům teroristických útoků v Paříži z roku 2015 stane před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama