Francouzi musí být na Silvestra doma, uvolnění se oddaluje

Premiér Francie Jean Castex dnes oznámil, že epidemie koronaviru v zemi nebyla dostatečně potlačena, a vláda proto oddálí otevření kulturních a sportovních zařízení o další tři týdny, na 7. ledna.

Francie
doporučujeme

Od 15. prosince se také o hodinu prodlouží noční zákaz vycházení, bude platit od 20 hodin do 6 hodin, včetně silvestrovské noci, pro kterou původně měla platit výjimka. Francouzi smí v noci mimo své bydliště jen na Štědrý večer.

Francie se 68 miliony obyvatel ve středu zaznamenala 14.595 nových případů koronaviru SARS-CoV2, což je výrazně nad cílem 5000 případů, které vláda stanovila pro zrušení opatření omezení od 15. prosince. Podle ministra zdravotnictví Oliviera Vérana za mírný nárůst počtu případů v posledních dnech může jednak otevření obchodů od 28. listopadu, ale také příchod zimního počasí, uvedl na tiskové konferenci.

V desetimilionovém Česku ve středu přibylo dalších 6402 potvrzených případů koronaviru, což je nejvyšší nárůst od 19. listopadu.

Kina, divadla, muzea, sportoviště, zoologické zahrady a kasina budou moci ve Francii otevřít nejdříve 7. ledna, o tři týdny později, než bylo původně v plánu. Náboženských setkání se i nadále smí účastnit nanejvýš 30 osob. Zprovoznění lyžařských areálů se očekává až během ledna, o finanční podpoře s jejich provozovateli bude premiér jednat v pátek.

Od 15. prosince se budou Francouzi moci během dne volně pohybovat mezi regiony, nebude již potřeba písemné povolení jako doposud. Noční zákaz vycházení je možné i nadále porušit jen kvůli cestě do zaměstnání, k lékaři nebo kvůli péči o ohroženou osobu. Na Štědrý večer noční zákaz vycházení nebude platit, ale v jedné domácnosti se smí sejít nanejvýš šest dospělých osob.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama