Francouzka zkritizovala islám. Teď musí mít policejní ochranu

Mladá Francouzka, která kvůli kritice islámu čelí výhrůžkám smrtí, je pod policejní ochranou. Oznámil to dnes podle agentury AFP francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Šestnáctiletá Mila zveřejnila před více než dvěma týdny na internetu kontroverzní video, ve kterém nevybíravě útočila na islám. Její kauza, o které se hovoří i v nejvyšších patrech politiky, vyvolala ve Francii debatu o rouhání i o hranicích svobody slova.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Francouzská policie
doporučujeme

"Mile a její rodině státní policie věnuje zvláštní pozornost s cílem chránit je," uvedl dnes ministr vnitra Castaner při interpelacích v dolní komoře parlamentu.

Mila z městečka Villefontaine nedaleko Lyonu umístila na instagramu video, ve kterém ostře kritizovala islám. Označila jej mimo jiné za "náboženství nenávisti". Videem dívka reagovala na homofobní urážky, které na její adresu napsal na sociální síti jeden muslimský uživatel. Po zveřejnění videa Mila obdržela řadu výhrůžek smrtí a znásilněním a kvůli bezpečnosti se od té doby neobjevila ve škole.

Ministr školství Jean-Michel Blanquer v pondělí řekl, že úřady se snaží najít řešení, jak zajistit bezpečný návrat dívky do školy.

Na podporu dívky se na internetu objevila řada příspěvků s hashtagem #JeSuisMila (Já jsem Mila), vyskytuje se ale také řada kritických komentářů doprovázených hastagem #JeNeSuisPasMila (Nejsem Mila).

Policie v souvislosti s videem nejprve zahájila dvě vyšetřování. Zabývala se tím, zda se Mila svými výroky nedopustila zločinu rasové nenávisti, i hrozbami, které jí uživatelé sociálních sítí posílali. První vyšetřovaní už policie ukončila, aniž by dívku z něčeho obvinila. Podle ní Mila vyjadřovala osobní názor na náboženství a neútočila na jednotlivce.

V pondělí v televizním pořadu stanice TMC mladá Francouzka řekla, že svých výroků "absolutně nelituje". Lituje prý jen dvou věcí: že svůj názor vyjádřila na sociálních sítích a že přitom byla tak vulgární. "Omlouvám se trochu lidem, které jsem mohla ranit a kteří praktikují své náboženství v míru," uvedla Mila a dodala, že "se chtěla rouhat".

Případ vyvolal ve Francii velkou debatu o svobodě slova a jejích hranicích. Zapojili se do ní přední politici včetně některých ministrů. Kauzy se chopila i francouzská krajní pravice. "Tato dívka má více odvahy než celá politická třída, která je posledních 30 let u moci!" napsala například dnes na twitteru šéfka krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová.

Francie zrušila trestný čin rouhání již v roce 1791 a zakládá si na sekulární povaze státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři států EU zahájí rozpočtový summit, ústupky zatím odmítají

20.02.2020 18:06 Aktualizováno Lídři zemí Evropské unie dnes zahájili v Bruselu mimořádný summit, jehož cílem je sblížit jejich…

Evropská komisařka je proti vydání Assange do USA

20.02.2020 17:21 Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán Spojeným státům, protože by to mělo…

Ve Francii se opět demonstruje proti důchodové reformě

20.02.2020 17:17 Ve francouzských městech dnes opět tisíce lidí demonstrovaly proti vládnímu plánu reformovat…

Rasismus je jed. Útok v Hanau ukazuje na extremistickou motivaci, soudí…

20.02.2020 17:04 Aktualizováno Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama