Francouzská důchodová reforma se poslancům nelíbí. Navrhli 22 tisíc změn

Více než 22.000 návrhů na změny ve vládní důchodové reformě předložili poslanci dolní komory francouzského parlamentu. Zhruba 19.000 jich sepsali zástupci krajně levicové strany Nepodrobená Francie (LFI), informovala dnes agentura AFP. Vláda premiéra Édouarda Philippa to označila za zdržovací taktiku. Proti reformě, která má mimo jiné zvýšit věk odchodu do penze, se ve Francii protestuje již téměř dva měsíce.

Přidejte svůj názor

Důchodci
doporučujeme

"Nejsem si jistá, zda to ctí demokracii," reagovala dnes na postup LFI mluvčí francouzské vlády Sibeth Ndiayeová. Podle listu Le Figaro je všech 19.000 pozměňovacích návrhů prakticky totožných, a je tak zjevné, že pomocí nich chce krajně levicová strana oddálit přijetí reformy. "Obstrukcemi se ničeho nedosáhne, ba naopak," řekl také předseda Národního shromáždění, dolní komory francouzského parlamentu, Richard Ferrand, který je členem vládní strany Republika v pohybu (REM).

Podle šéfa parlamentní frakce LFI Jeana-Luka Mélenchona sice o osudu zákona rozhodne tlak z ulice, poslanci se ale do boje proti reformě musí zapojit.

Navzdory pozměňovacím návrhům, jejichž počet je podle AFP v tomto legislativním období rekordní, tábor podporující prezidenta Emmanuela Macrona a vládu má v parlamentu dostatečný počet hlasů na to, aby reformu schválil beze změn.

Návrhem zákona, který má reformovat složitý důchodový systém, se dnes začali zabývat členové zvláštní komise dolní komory francouzského parlamentu. Vláda chce zavést univerzální, "bodový" penzijní systém. Ten současný, který zahrnuje 42 speciálních režimů s výhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovaný a nespravedlivý.

Proti reformě se ve Francii stávkuje od 5. prosince loňského roku. Protestní akce na přelomu roku ochromily mimo jiné hromadnou dopravu v Paříži a jejím okolí. V posledních týdnech sice počet účastníků demonstrací klesá, proti vládní reformě se ale lidé různých profesí nadále bouří. Dnes například do ulic vyšli lékaři a právníci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama