Francouzská důchodová reforma se poslancům nelíbí. Navrhli 22 tisíc změn

Více než 22.000 návrhů na změny ve vládní důchodové reformě předložili poslanci dolní komory francouzského parlamentu. Zhruba 19.000 jich sepsali zástupci krajně levicové strany Nepodrobená Francie (LFI), informovala dnes agentura AFP. Vláda premiéra Édouarda Philippa to označila za zdržovací taktiku. Proti reformě, která má mimo jiné zvýšit věk odchodu do penze, se ve Francii protestuje již téměř dva měsíce.

"Nejsem si jistá, zda to ctí demokracii," reagovala dnes na postup LFI mluvčí francouzské vlády Sibeth Ndiayeová. Podle listu Le Figaro je všech 19.000 pozměňovacích návrhů prakticky totožných, a je tak zjevné, že pomocí nich chce krajně levicová strana oddálit přijetí reformy. "Obstrukcemi se ničeho nedosáhne, ba naopak," řekl také předseda Národního shromáždění, dolní komory francouzského parlamentu, Richard Ferrand, který je členem vládní strany Republika v pohybu (REM).

Podle šéfa parlamentní frakce LFI Jeana-Luka Mélenchona sice o osudu zákona rozhodne tlak z ulice, poslanci se ale do boje proti reformě musí zapojit.

Navzdory pozměňovacím návrhům, jejichž počet je podle AFP v tomto legislativním období rekordní, tábor podporující prezidenta Emmanuela Macrona a vládu má v parlamentu dostatečný počet hlasů na to, aby reformu schválil beze změn.

Návrhem zákona, který má reformovat složitý důchodový systém, se dnes začali zabývat členové zvláštní komise dolní komory francouzského parlamentu. Vláda chce zavést univerzální, "bodový" penzijní systém. Ten současný, který zahrnuje 42 speciálních režimů s výhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovaný a nespravedlivý.

Proti reformě se ve Francii stávkuje od 5. prosince loňského roku. Protestní akce na přelomu roku ochromily mimo jiné hromadnou dopravu v Paříži a jejím okolí. V posledních týdnech sice počet účastníků demonstrací klesá, proti vládní reformě se ale lidé různých profesí nadále bouří. Dnes například do ulic vyšli lékaři a právníci.

Související

Více souvisejících

Francie důchodová reforma důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 27 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ministerstvo shání další vakcíny proti černému kašli. Zájem je extrémní

V Česku v souvislosti s nárůstem počtu případů černého kašle v letošním roce výrazně stoupl zájem o očkování. Ministerstvo zdravotnictví ve středu na sociální síti X uvedlo, že probíhají jednání o dodávce dalších vakcín. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy