Francouzská média se postavila za Charlie Hebdo a svobodu slova

Zástupci stovky francouzských médií připojili svůj podpis k otevřenému dopisu, v němž se postavili na obranu svobody slova. Reagovali tak na nové hrozby, které teroristická síť Al-Káida adresovala satirickému časopisu Charlie Hebdo, informovala dnes agentura AFP. Časopis se stal v roce 2015 terčem teroristického útoku, při kterém zahynulo 12 lidí.

Charlie Hebdo
doporučujeme

"Chceme vyslat silný signál na obranu našeho pojetí svobody slova, ale i svobody všech francouzských občanů," uvedl Laurent Sourisseau, známý jako Riss, karikaturista a ředitel časopisu Charlie Hebdo, který dnes otevřený dopis zveřejnil. Text doprovází obrázek s postavou Marianne, která je symbolem Francie. Žena mluví do tlampače, čímž zahání ozbrojeného teroristu na útěk.

K otevřenému dopisu se připojila přední francouzská média včetně celostátních listů Le Figaro a Le Monde, řady regionálních deníků a stanic BFMTV či Radio France. Také tato média zveřejnila dopis v tištěné či online podobě. "Musíme spojit síly, abychom zahnali strach a aby triumfovala naše nezničitelná láska ke svobodě," stojí v textu.

V lednu 2015 vtrhli do redakce časopisu Charlie Hebdo dva islámští radikálové, bratři Chérif a Said Kouachiovi. Zastřelili tehdy 11 lidí přímo v redakci a jednoho policistu před budovou. Teroristy, kteří se hlásili k teroristické síti Al-Káida v Jemenu, policie později zabila.

Na počátku září začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátu na Charlie Hebdo a souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten.

Teroristická organizace Al-Káida následně pohrozila časopisu novým útokem. "Pokud vaše svoboda vyjadřování nerespektuje žádné hranice, připravte se na konfrontaci se svobodou našich akcí," uvedli džihádisté. Nové otištění karikatur odsoudila i řada zemí s převážně muslimským obyvatelstvem.

V pondělí týdeník Le Point informoval, že kvůli závažným hrozbám musela minulý týden svůj domov opustit ředitelka personálního oddělní Charlie Hebdo Marika Bretová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská policie zadržela několik osob z prostředí justice

28.10.2020 17:15 Policie dnes na Slovensku zadržela několik osob z justičního prostředí včetně bývalé…

Evropa nadále zpřísňuje proticovidová opatření, pandemie nepolevuje ani v…

28.10.2020 17:03 Některé evropské státy včetně Polska, Česka či Německa dnes opět ohlásily nejvyšší denní přírůstky…

Švédsko v boji s druhou vlnou. Počet nakažených za den je rekordní

28.10.2020 17:02 Švédsko opět zaznamenalo největší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od počátku epidemie. V…

Slovensko prodlouží zákaz vycházení

28.10.2020 16:50 Slovenská vláda podle očekávání do 8. listopadu prodloužila faktický zákaz vycházení. Výjimku z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama