Francouzská policie prochází krizí, Macron po protestech oznámil konzultace

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že v lednu zahájí konzultace s cílem zlepšit podmínky práce policie i její vztahy s veřejností. Krok následuje po masových protestech proti policejnímu násilí a návrhu bezpečnostního zákona, který podle kritiků omezuje občanské svobody, informovala dnes agentura Reuters.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

"Naléhavě musíme konat, abychom posílili důvěru mezi Francií a policejními sbory a současně abychom dali policii a četníkům prostředky, které jim umožní plnit závazky a očekávání našich občanů," napsal Macron v dopise policejnímu odborovému svazu SGP.

Konzultace mají za cíl přehodnotit řadu aspektů policejní práce od náborů a výcviku přes používání kamer během zásahů po vztahy s veřejností.

Francii zasáhla vlna pouličních protestů poté, co vláda poslala do parlamentu návrh bezpečnostního zákona, který mimo jiné poskytoval policii účinnější nástroje sledování a zakazoval rovněž zveřejňování snímků a záběrů, na kterých by bylo možné identifikovat příslušníky bezpečnostních sil.

Zákon podle Reuters představoval součást Macronovy snahy postupovat tvrději v oblasti práva a pořádku před volbami v roce 2022. Jeho vláda také argumentovala, že je třeba policisty lépe chránit před nenávistí na internetu.

Po víkendových protestech proti zákonu se vláda zavázala, že nejkontroverznější ustanovení stáhne. Přepíše především článek o zákazu zveřejňování snímků policistů, část demonstrujících nicméně žádala kompletní stažení normy.

V rozhovoru se serverem Brut z minulého týdne Macron uvedl, že příští rok nechá zřídit on-line platformu, kde budou lidé moci hlásit nadbytečné policejní kontroly. Řekl také, že policisté začnou od příštího června ve velkém používat kamery připevněné na uniformě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama