Francouzská vláda varuje před nákupem vakcín mimo unijní rámec

Členské země Evropské unie by neměly usilovat o dodávky vakcín proti covidu-19 mimo společný mechanismus sedmadvacítky, přestože se v "evropském rámci" vyskytly nedostatky. Takto se dnes ve vysílání rozhlasu RTL vyjádřil francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune, když byl tázán na počínání několika zemí včetně Česka. Budou-li usilovat o čínské nebo ruské vakcíny, bude to prý "vážné".

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Vyjádření reagují na vývoj z posledních dní a přibývající snahy členů EU opatřovat si očkovací látky nad rámec dodávek zajišťovaných Evropskou komisí. Po Maďarsku přijalo ruské vakcíny Sputnik V i Slovensko, český prezident Miloš Zeman zase v této souvislosti adresoval žádost nejdříve Moskvě a pak také Pekingu.

"Nemělo by se jen tak vystupovat z evropského rámce," míní státní tajemník Beaune. Vyjádřil pochopení pro ČR a Slovensko, které jsou ve "velmi složité situaci", správnou cestou je ale podle něj vylepšování unijních mechanismů, nikoli přístup "každý sám za sebe".

"Budou-li usilovat o čínskou nebo ruskou vakcínu, mám za to, že by to bylo vážné. Je to problém pro solidaritu a je to zdravotnický problém," uvedl Beaune. Dodal, že diskuse je zatím v politické rovině a že z jeho strany nejde o žádné vyhrožování sankcemi. "Ale bude-li to pokračovat, nemůžete mít přínos z evropského rámce... a zároveň se pokoušet o národní řešení," řekl.

Jeho slova potvrzují čtvrteční informace webu Politico o nespokojenosti Francie s počínáním východních členů EU, kteří jsou v jejích očích těmi, kdo ze společného obstarávání vakcín těží nejvíce. "Je nepřijatelné, aby ti, kdo z ní profitují nejvíce, plivali evropské solidaritě do tváře," citoval Politico nejmenovaný zdroj ve francouzské diplomacii.

Jak ale nepřímo přiznal i Beaune, Brusel čelí oprávněné kritice kvůli průtahům v distribuci vakcín, která je v EU pomalejší než ve Spojených státech či v Británii. "Šampiony ve vakcinaci jsou na starém kontinentě Británie a Srbsko. Je to náhoda, že nejsou členy Evropské unie? Bohužel o tom musíme pochybovat," uvádí ve čtvrtečním komentáři deník Le Figaro.

Francouzský tajemník Beaune řekl, že EU možná začala do vakcín proti covidu-19 investovat příliš pozdě. Podle něj se ale v dubnu situace kolem dodávek výrazně zlepší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama