Francie hlásí přes 6000 nakažených, města zavádějí opatření

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 6158 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 34 lidí, a celkem se tak bilance mrtvých vyšplhala na 30.950, informovala dnes agentura Reuters. Dvě z ohnisek - města Marseille a Bordeaux - zpřísnila opatření proti šíření viru. Omezila kapacity shromáždění či pití alkoholu v ulicích.

Bordeaux, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se ve Francii s bezmála 68 miliony obyvatel od počátku epidemie nakazilo virem SARS-CoV-2 už více než 425.000 lidí, agentura Reuters uvádí přes 387.000. V sobotu ministerstvo zdravotnictví ohlásilo denní přírůstek 10.561 případů, v neděli 7189.

Dnešní přírůstek takto vysokých hodnot sice nedosahuje, pondělní počty nakažených jsou ale v koronavirových statistikách běžně nižší kvůli menšímu počtu testů, které se provádí v neděli. Sedmidenní průměr počtu infikovaných se podle agentury Reuters pohybuje kolem 8000. Na konci května činil týdenní průměr 272 nově nakažených.

Francouzský premiér Jean Castex už v pátek varoval, že epidemická situace v zemi se zhoršuje. Za zvlášť znepokojivý přitom označil vývoj v druhém největším francouzském městě Marseille, v Bordeaux a na ostrově Guadaloupe. Místní úřady Castex vyzval, aby do dneška představily opatření proti šíření viru. Na Guadaloupu zpřísnila opatření již o víkendu, Bordeaux a Marseille se přidaly dnes.

Soukromých akcí včetně svateb se v Bordeaux podle nových pravidel nesmí účastnit více než deset osob. Zakázané jsou taneční večírky, bleší trhy či sousedské slavnosti, školy musí zrušit plánované výlety. Na veřejných prostranstvích města se nesmí konzumovat alkohol.

Fabienne Bucciová, prefektka departementu Gironde, jehož je Bordeaux metropolí, dnes oznámila, že místo dosavadních 5000 se bude moci akcí v regionu účastnit jen 1000 lidí. "Situace není alarmující, ale je znepokojivá," uvedla Bucciová. Zároveň varovala, že je připravena opatření dál zpřísnit.

Podobná pravidla jako Bordeaux a departement Gironde přijaly dnes také Marseille a departement Bouches-du-Rhône, jehož je přístavní město metropolí. Také zde je nově kapacita veřejných akcí omezena na 1000 lidí a na soukromých oslavách jich nebude smět být více než deset. Bary a restaurace nově nebudou moci prodat nápoje lidem, kteří si nesednou. Zakázané bude také sdílení vodních dýmek mezi vícero lidmi. V departementu Bouches-du-Rhône se také rozšířila povinnost nošení roušek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama