Francouzské ženy se bouří. Vadí jim jména některých nových ministrů

Francouzský prezident Emmanuel Macron se opět dostal do nemilosti. Po demonstracích Žlutých vest si ho teď vzaly na mušku feministky, kterým se nelíbí jeho rozhodnutí jmenovat do svého nového vládního kabinetu některé konzervativní a kontroverzní ministry.

Gerald Darmanin
doporučujeme

Podle informací serveru POLITICO se napříč celou Francií uskutečnilo několik protestů nespokojených bojovnic za ženská práva, které se nechaly slyšet, že Macron svými kroky porušuje svůj dřívější slib bojovat za rovnost pohlaví a se sexuálním a genderově podmíněným násilím.

Demonstrace v Paříži se zúčastnilo několik stovek lidí. Další se uskutečnily i v ostatních francouzských městech, včetně Toulouse, Lille, Marseille a Grenoble.

Nejkontroverznějšími ministry nové vlády jsou nový šéf resortu vnitra Gérald Darmanin, který čelí obvinění, že v roce 2009 znásilnil ženu, jež se na něj tehdy obrátila s žádostí o pomoc s výmazem záznamu v trestním rejstříku. Po několika zprošťujících rozsudcích se podařilo případ znovu otevřít a momentálně se teď nachází ve stádiu odvolacího řízení.

Dalším je nový ministr spravedlnosti Éric Dupond-Morreti, který se v minulosti kontroverzně vyjadřoval k hnutí MeToo. Největší rozhořčení ovšem vyvolal nový ministr vnitra, který má ve Francii statut nejvýše postaveného policisty.

Feministky poukazují na fakt, že se z hlediska potenciálních obětí sexuálních útoků nemůže jednat o důvěryhodnou osobu, když je sama vyšetřována pro podezření z páchání takové trestné činnosti.

Před pařížskou radnicí se nesly nápisy "Ministerstvo znásilnění" nebo "Vláda hanby!". Demonstrovalo se také v zahraničí například před francouzskou ambasádou v Bruselu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii za den přibylo přes 2500 nakažených, nejvíc od uvolnění…

12.08.2020 21:52 Ve Francii za uplynulý den přibylo 2524 případů nákazy novým koronavirem, což je nejvíce od…

Řecko hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

12.08.2020 20:43 V Řecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jde o…

Španělsko má opět více nakažených za den než předchozí dva dny

12.08.2020 20:20 Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 1690 nakažených novým koronavirem, údaj ale nezahrnuje…

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama