Francouzský doktor navrhnul test léčby na Afričanech. Po kritice se omluvil

Šéf oddělení intenzivní péče pařížské Cochinovy nemocnice Jean-Paul Mira se dnes musel omluvit za to, že doporučil testovat možnou léčbu nemoci COVID-19 na Afričanech. Několik marockých právníků ho chce obvinit z rasismu, na sociálních sítích jeho výrok vyvolal mezi Afričany velkou nelibost.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

lékaři
doporučujeme

Mira podle médií ve čtvrtek vystoupil v televizi LCI spolu se šéfem výzkumné sekce francouzského ústavu pro lékařský výzkum Inserm Camillem Lochtem. Hovořili o vakcíně BCG proti tuberkulóze, která se nyní testuje v Evropě a Austrálii jako možné řešení i v případě respiračního onemocnění COVID-19, které je způsobované koronavirem.

Mira prohlásil: "Mám-li provokovat, neměla by se tato studie provádět v Africe, kde nemají roušky, léčbu ani intenzivní péči? Nějak tak, jak se to dělalo při některých výzkumech AIDS. Na prostitutkách se testuje, protože se ví, že jsou (nákaze) vysoce vystaveny a že se nechrání."

Locht na to odpověděl: "Máte pravdu, právě uvažujeme o studii v Africe. To nám nebrání v provádění studie souběžně v Evropě a Austrálii."

Mezi Afričany, kteří se ozvali, byla dnes i fotbalová hvězda z Pobřeží slonoviny Didier Drogba. "Afrika není žádná pokusná laboratoř. Rozhodně tato pobuřující, mylná a hluboce rasistická slova odsuzuji," sdělil na twitteru.

Svaz marockých právníků ohlásil, že hodlá Miru žalovat za rasistickou urážku.

Správa pařížských nemocnic, která je Mirovým zaměstnavatelem, byla dnes nucena se k tomu vyjádřit. Ve svém prohlášení citovala Mirovu omluvu: "Chci se omluvit těm, koho se to dotklo, koho to šokovalo a kdo se cítil být uražen mými výroky, které jsem nešikovně formuloval tento týden v televizi LCI."

Locht věc nekomentoval, ale Inserm uvedl bez širšího vysvětlení, že debata byla špatně pochopena. Ústav dodal, že účinnost vakcíny BCG se nyní testuje jenom v Evropě a Austrálii.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko rozvolnilo režim, ruší kontroly na hranicích s Českem

03.06.2020 13:39 Rakousko od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka,…

Volby polského prezidenta budou 28. června

03.06.2020 13:30 Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12.…

Po uvolnění cestování se v Itálii někde už ráno tvořily kolony

03.06.2020 12:48 Uvolnění cestování pro Italy mezi jednotlivými regiony po tříměsíčním zákazu kvůli pandemii covidu…

Slovensko uvolnilo omezení, část firem ale činnost neobnovila

03.06.2020 12:26 Na Slovensku i po dnešním zrušení dalších karanténních omezení v souvislosti s koronavirem zůstala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy