Francouzský prezident Macron se nakazil koronavirem

Francouzský prezident Emmanuel Macron má pozitivní test na koronavirus, kvůli kterému půjde na sedm dní do domácí karantény a pracovat bude z domova. Všechny jeho pracovní schůzky v nadcházejících dnech, které by vyžadovaly fyzickou účast, včetně plánované cesty do Libanonu, jsou zrušené, píší francouzská média s odvoláním na prohlášení Elysejského paláce. Ten později uvedl, že prezident se nakazil nejspíše minulý týden na summitu EU v Bruselu.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"V souladu s aktuálními hygienickými nařízeními, která jsou platná pro všechny, půjde prezident republiky na sedm dní do domácí karantény. Bude nadále pracovat a svých povinností se zhostí na dálku," uvádí tisková zpráva. Podle ní je průběh nemoci u 42letého Macrona mírný.

Diagnóza byla stanovena pomocí RT-PCR testu, prezident ho podstoupil po prvním projevu příznaků nemoci. Prezidentově manželce Brigitte, která se preventivně uchýlila do karantény, vyšel dnes odpoledne test negativně.

Prezidentská kancelář dnes večer uvedla, že Macron se "velice pravděpodobně" nakazil během unijního summitu z minulého týdne. Macron se na něm osobně setkal s řadou evropských státníků.

Francouzský premiér Jean Castex měl sice dnes negativní test, přesto z preventivních důvodů také půjde do karantény. V pondělí se s francouzským prezidentem potkal předseda Evropské rady Charles Michel, v úterý měl negativní test, přesto se i on rozhodl pro karanténu. Dobrovolnou karanténu do 24. prosince již oznámil španělský premiér Pedro Sánchez, který se s Macronem sešel v pondělí v Paříži.

Ve středu se s Macronem setkal portugalský premiér António Costa, který zrušil své oficiální cesty a zůstává v karanténě i přesto, že jeho dnešní test byl negativní. V závěru minulého týdne se na summitu v Bruselu s francouzským prezidentem setkal také lucemburský premiér Xaviel Bettel a irský premiér Micheál Martin. Stejně jako Sánchez a Costa i předseda irské vlády již oznámil, že jeho dnešní test byl negativní.

Úřad německé kancléřky Angely Merkelové, která byla na unijním summitu viděna s Macronem a italským premiérem Giuseppem Contem v jedné místnosti, sdělil, že kancléřka byla po summitu testována negativně a že na sobě během setkání s francouzským prezidentem v souladu s předpisy měla roušku.

Macron se dnes večer zúčastnil prostřednictvím videospojení konference k francouzské zahraniční politice a rozvojové pomoci. S respirátorem na ústech podle agentury AP nevykazoval žádné příznaky nemoci covid-19 a ve svém projevu se o nákaze nezmínil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saský premiér chce kvůli Česku více policistů na hranicích

28.01.2021 10:07 Saský premiér Michael Kretschmer chce, aby německé hranice střežilo více policistů. Listu…

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 10:06 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

28.01.2021 08:41 Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v…

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.01.2021 08:16 Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama