Francouzský tisk: Sankce jsou nedostatečné, Putina nezastaví

Sankce Spojených států a Evropské unie uvalené na Rusko jsou nedostatečné a ambice ruského prezidenta Vladimira Putina nezastaví, píše v dnešním úvodníku šéfredaktorka francouzského ekonomického deníku Les Échos Lucie Robequainová. Podle sloupku deníku Le Monde byl současný ukrajinský scénář předvídatelný na základě dění v Gruzii v roce 2008.

Ilustrační foto

Deník Les Échos se věnuje také partnerství Ruska a Číny a jeho rostoucímu významu na pozadí začínajícího konfliktu, Le Figaro píše o poměřování sil se Severoatlantickou aliancí. Naopak krachu snah prezidenta Emmanuela Macrona o zprostředkování diplomatických jednání znesvářených stran francouzský tisk nevěnuje pozornost.

"Šéf Kremlu porušil integritu ukrajinského národa. Američané a Evropané na to odpověděli symbolickými sankcemi, které ho mohou jen utvrdit v jeho ofenzivě. Ti, kteří si dlouho mysleli, že mohou Putina kontrolovat lichotkami jeho egu - slibované setkání mezi čtyřma očima s (americkým prezidentem) Joem Bidenem nebylo ničím jiným - teď musí uznat očividné: jeho ambice jdou mnohem dál, protože se týkají rozšíření ruského území k vytvoření nového impéria, které by kopírovalo carské Rusko," píše Robequainová na stránkách Les Échos.

V současné rusko-ukrajinské krizi použila Moskva stejné metody, stejnou strategii a stejné odůvodnění jako vůči Gruzii v roce 2008, napsala ve svém sloupku pro Le Monde novinářka Sylvie Kauffmannová. "Při zpětném pohledu se ukazuje, že všechny prvky krize, kterou Vladimir Putin právě vyvolal na Ukrajině, již existovaly; osvědčená strategie, pevně daný geopolitický rámec. Vše už bylo napsáno, stačilo jen chtít číst," napsala Kauffmannová.

Čína a Rusko jsou dvě mocnosti, které posilují své postavení ve světě i své vzájemné vztahy a projevují vůli k moci, kterou Spojené státy a Evropa již nemají, píše Dominique Seux na stránkách Les Échos. Z krátkodobého pohledu bude muset Evropa řešit problémy s dodávkami plynu, z dlouhodobého pak nejspíš obranu před vzmáhajícími se říšemi.

"Je to shoda okolností, která bezpochyby není dílem náhody: Vladimir Putin zahájil válečné operace na Ukrajině v pondělí večer, necelých 24 hodin po skončení zimních olympijských her v Pekingu... Pekingu, kde několik dní předtím podepsal se Si Ťin-pchingem globální dohodu o spolupráci a dodávkách plynu. Počkat na skončení olympijských her bylo zcela jistě projevem slušného vychování mezi novými spojenci," napsal Seux.

Podle novináře deníku Le Figaro Ronana Planchona ruská strategie nemá pasivní cíle potlačovat a zakazovat, ale naopak aktivně kontrolovat Ukrajinu nebo dokonce ovládnout další část jejího území. Planchon také připomíná, že Moskva nežádala ničí souhlas při založení Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti v roce 1992 ani Euroasijské unie, a NATO proto nemá žádnou povinnost žádat o svolení Kremlu pro rozšíření aliance o Ukrajinu. Moskva se dožaduje slibu, že NATO Ukrajinu do svých řad nikdy nepřijme, aliance to však slíbit odmítá.

Ekonomický deník La Tribune v několika článcích nastiňuje možné dopady rusko-ukrajinské krize na francouzskou ekonomiku. Sankce proti Rusku se Evropě a USA "vrátí jako bumerang ve formě růstu cen ropy a zemního plynu", následovat bude růst inflace, který je teď hlavní překážkou pokroku západní ekonomiky. Případné odpojení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT, což se však v dohledné budoucnosti považuje za nepravděpodobné, funguje na Kreml jako "rudý hadr", píše La Tribune, a mohl by Rusko dohnat k vytvoření vlastního systému společně s Čínou. Geopolitika může razantně poškodit zisky francouzské automobilky Renault, která po akvizici podniku AvtoVAZ v roce 2019 patří k největším hráčům na ruském automobilovém trhu.

Na Václavském náměstí se sešly tisíce lidí na demonstraci proti Fialově…

28.09.2022 18:15 V Praze se dnes konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle…

EU bere poškození plynovodů Nord Stream vážně. Není to náhoda, míní…

28.09.2022 21:59 Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian zcela bez elektřiny. Živel dorazil na…

28.09.2022 21:56 Hurikán Ian způsobil v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak…

USA poskytnou další obří vojenskou pomoc Ukrajině. Co přesně dodají?

28.09.2022 19:50 Americké ministerstvo obrany dnes oznámilo další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 1,1 miliardy USD …

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Poškození plynovodů Nord Stream není náhoda, zní z EU

28.09.2022 21:59 Aktualizováno Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Některé země EU volají po zastropování cen plynu. Komise je zatím…

28.09.2022 21:05 Aktualizováno Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie, kteří mají…

Nové sankce přinesou podle von der Leyenové základ pro strop na cenu ropy

28.09.2022 17:30 Aktualizováno Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes představila plán nového balíku…

Heger zkritizoval české rozhodnutí obnovit kontroly na hranicích

28.09.2022 17:13 Aktualizováno Slovenský premiér Eduard Heger dnes kritizoval Českou republiku za její rozhodnutí obnovit v…

Rakousko po vzoru Česka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem

28.09.2022 16:18 Aktualizováno Rakousko od čtvrtka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem. Informoval o tom dnes mluvčí…

Spojené státy dají Slovensku přes 200 milionů dolarů, hlavně na…

28.09.2022 13:42 Spojené státy schválily poskytnutí grantů Slovensku v celkové výši 205,8 milionu dolarů (5,2…

Německé jaderné elektrárny mají být v provozu jen pro letošní zimu

28.09.2022 12:56 Německo nechá dvě své jaderné elektrárny v provozu jen pro letošní zimu, další prodloužení jejich…

Polsko chce dát na pomoc domácnostem s energiemi v přepočtu 137 miliard…

28.09.2022 12:44 Polsko vynaloží na podporu domácnostem v souvislosti s výrazným nárůstem cen energií 26,8 miliardy…

Policie v Belgii překazila možný teroristický útok pravicových radikálů

28.09.2022 11:38 Noční zásah belgické policie v Antverpách překazil dnes možnou přípravu teroristického útoku…

Rusko se musí vypořádat se zločiny, řekl Lipavský o budoucím vztahu s…

28.09.2022 11:06 Ruská válečná zvěrstva na Ukrajině musí řešit mezinárodní trestní tribunál a způsob, jakým se Rusko…

Související:

Právě se děje

reklama