Francouzský tisk v kauze Pandora řeší zejména Babiše

Únik důvěrných dokumentů, tzv. Pandora Papers, a novinářské vyšetřování odhalilo, jak mnoho šéfů států a vlád skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích. Jsou mezi nimi jeden král, sedm prezidentů, čtyři stávající premiéři a stovky politiků z více než 90 zemí, píše francouzský list Le Monde, který se také do zkoumání milionů dokumentů zapojil. Z výše uvedeného "politického katalogu" si na prvním místě všímá majetku předsedy české vlády Andreje Babiše ve Francii.

Andrej Babiš

"Jedná se o dvoupatrovou vilu s kulečníkem, kinosálem, saunou a bazénem, obklopenou obrovským panstvím 16 pozemků v kopcích obce Mougins (v departementu Alpes-Maritimes), ležící dále ve vnitrozemí od města Cannes. Většina sousedů Château Bigaud na francouzské Riviéře netuší, že jde o majetek českého premiéra Andreje Babiše (67), šestého největšího boháče ve své zemi, který tento majetek koupil v roce 2009 prostřednictvím řetězce společností z daňových rájů," píše Le Monde. Připomíná, že o dva roky později Babiš vstoupil do české politiky se sliby "protikorupční revoluce" a od roku 2017 stojí v čele české vlády.

Tento milovník Francie a francouzské kultury se nikdy netajil vlastnictvím sousední restaurace Paloma, uzavřené v roce 2019, ale nedeklaroval, že přes ulici vlastní 40.000 metrů čtverečních nemovitostí, nakoupených přes nesčetné společnosti se sídlem v Monaku, Britských Panenských ostrovech a v USA, uvedl deník. Dodal, že v Babišových majetkových přiznáních, která musel vyplnit od svého prvního zvolení do českého parlamentu v roce 2013, nefigurují firmy SCP Bigaud, Blakey Finance či Boyne Holdings, odhalené v rámci kauzy Pandora Papers.

Miliardář se uchýlil k neprůhlednému postupu, který znemožnil jeho identifikaci, poznamenává Le Monde a cituje německého daňového experta Christopha Trautvettera: "Jde o typické struktury pro daňové úniky či praní peněz." Babiš nechtěl odpovědět na otázky novinářského konsorcia ICIJ, ale podezření popřel mluvčí jeho skupiny Agrofert Karel Hanzelka. Ten v e-mailu ujistil, že "všechny naše transakce proběhly naprosto legálně a zaplatili jsme všechny požadované daně", píše francouzský deník.

Babiše uprostřed kampaně před parlamentními volbami, naplánovanými na 8. a 9. října, již vyšetřuje Evropská komise, protože nadále ze zákulisí provozuje své podnikání a těží z milionů eur z evropských fondů, podotkl Le Monde. Český premiér, "známý tím, že kombinuje své profesní, rodinné a politické záležitosti", využil také své manželky k "repatriaci" svého majetku na Riviéře: Monika Babišová se krátce mihla na shromáždění akcionářů v roce 2018, kdy byly Château Bigaud a sousední pozemky převedeny z firmy z daňového ráje do jedné z Babišových českých společností SynBiol, která se oficiálně specializuje na "paliva" a "výrobu nebezpečných chemikálií", dodal list.

Majetku českého premiéra na jihu Francie si všímají i další francouzská média. "Miliardář, pokládaný za českého Donalda Trumpa, odsuzuje spiknutí, jehož cílem je podle něj snížit jeho šance na vítězství ve volbách," píše na svém webu list Ouest-France, rekapitulující Babišovu podnikatelskou a politickou dráhu, včetně sporů o konflikt zájmů a Čapí hnízdo a obvinění z dotačních podvodů. Připomněl, že Babiš neváhal a koupil dva deníky, které před jeho vstupem do politiky o něm publikovaly kritické články. A že jako premiér sice nechce odejít z EU a přestat pobírat unijní dotace, ale postavil se proti unijní migrační politice: dokonce uprostřed krize okolo evakuace Afghánců prchajících před Tálibánem prohlásil, že pro afghánské uprchlíky nebude v EU místo. A dál čerpá dotace pro Agrofert.

Radio France se na svém webu zabývá rolí Azurového pobřeží při praní špinavých peněz, a to právě na příkladu Babišových transakcí s místními nemovitostmi, které popisují dokumenty Pandora Papers, kdy se z propletence půjček zdá, že věřitel a dlužník vypadají jako tatáž osoba. "Tuto techniku lze použít, když původ finančních prostředků věřitelské společnosti je pochybný," vysvětluje Maurice Feferman ze společnosti Swiss Life Assets Managers. Podle něj komplikovanost operací měla odradit francouzské daňové úřady či služby pro boj proti praní špinavých peněz od bližšího zájmu o tyto transakce.

Odhalení Mezinárodního konsorcia investigativních žurnalistů týkající se zapletení Andreje Babiše do praní peněz prostřednictvím koupě zámku na Azurovém pobřeží poukazuje na nedostatečnou kontrolu v tomto sektoru, poznamenává portál Le Dauphiné.

Evropská unie bude od pátku uznávat britské a arménské covidpasy

28.10.2021 18:56 Evropská unie bude od pátku uznávat covidové pasy, které vydala Británie a Arménie. Rozhodla o tom…

Dánsko a Norsko evidují silný vzestup počtu nových případů koronavirové…

28.10.2021 18:28 Dánsko a Norsko tento týden zaznamenávají silný vzestup počtu nových případů koronavirové nákazy.…

Podle von der Leyenové podporuje dohodu EU a USA o snížení emisí metanu 60…

28.10.2021 15:40 Šedesát zemí světa se dosud přihlásilo k cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent, na…

Merkelová pojede na summit G20 se svým pravděpodobným nástupcem Scholzem

28.10.2021 14:49 Německá kancléřka Angela Merkelová hodlá absolvovat bilaterální schůzky během nadcházejícího…

Macron mluvil s premiérem Austrálie poprvé od vypuknutí roztržky kolem…

28.10.2021 14:07 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes telefonoval s australským premiérem Scottem Morrisonem.…

Německo eviduje přes 28.000 nově nakažených koronavirem

28.10.2021 13:10 Aktualizováno Epidemie covidu-19 v Německu sílí, za středu v této zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 28.037 lidí…

Maďarsko zavádí nošení roušek ve veřejné dopravě a další protiepidemická…

28.10.2021 12:14 Maďarská vláda dnes za zhoršující se epidemické situace v zemi ohlásila zavedení povinného nošení…

Slovensko hlásí druhý nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie

28.10.2021 12:04 Aktualizováno Laboratoře na Slovensku ve středu potvrdily nejvíce nových případů koronavirové infekce od konce…

První Československá republika byla moderním státem, míní Čaputová

28.10.2021 10:14 První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské…

Lucemburský premiér Bettel opsal podle médií většinu své disertační práce

27.10.2021 20:53 Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že "měl…

Související:

Právě se děje

reklama