Francouzští influenceři měli za peníze kritizovat vakcínu Pfizeru, stopy vedou do Ruska

Několik francouzských influencerů dostalo nabídku, aby za odměnu 2000 euro (50.800 Kč) kritizovali vakcínu proti covidu-19 od konsorcia Pfizer/BioNTech. S využitím zaslaných podkladů měli naopak vyzdvihovat přínos přípravku od firmy AstraZeneca. Několik influencerů tyto nabídky zveřejnilo a odsoudilo

Eurozpravy.cz
doporučujeme

O kauze informovala francouzská média, podle kterých jako zadavatel vystupovala londýnská reklamní agentura. Ve skutečnosti ale podle nich vedou stopy do Ruska.

"Kontaktovala mě agentura, abych sdílel výměnou za finanční odměnu články, které by diskreditovaly vakcínu Pfizer... Tyhle lidi (a nevím, kdo za tím stojí) platí influencerům/umělcům za propagandu a dezinformace," napsal na twitteru youtuber Sami Ouladitto, který obvykle tvoří zábavná videa.

Nabídku influencerům, které na sociálních sítích YouTube a TikTok sledují vysoké počty lidí, poslal kdosi, kdo vystupoval jako zástupce reklamní agentury Fazze z Londýna. Email vyzýval influencery, aby ve svých videích tvrdili, že po podání vakcíny Pfizer se umírá třikrát častěji než po AstraZenece. Vše měli podat jako vlastní názor a video nemělo vypadat jako reklama.

Podle zjištění webu numerama.com firma Fazze v britském rejstříku firem neexistuje. Na londýnské adrese uvedené na webu sídlí 177 firem, Fazze ale mezi nimi není. Adresa z webu po mediální odezvě zmizela. Jedinou zaměstnankyní Fazze je Francouzka, která studovala v Rusku. Na žádost BFM TV o komentář firma neodpověděla.

K případu se naopak vyjádřila firma AstraZeneca, která uvedla, že s celou kampaní nemá nic společného a "rozhodně odsuzuje veškeré pokusy o podrytí důvěryhodnosti všech vakcín".

Podle BFM TV by skutečný zadavatel kampaně mohl pocházet z Ruska, protože kampaně na podporu ruské vakcíny Sputnik V používaly stejné argumenty. Taktéž kritizovaly vakcínu Pfizer/BioNTech a podporovaly AstraZeneku, ruskou vakcínu otevřeně nepodporovaly, ale spíše šířily "protiočkovací" náladu a opíraly se o falešné statistiky, píše BFM TV.

Záležitostí už se začalo zabývat francouzské ministerstvo zdravotnictví.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO chce podporovat Afghánistán i po stažení svých vojsk

14.06.2021 19:07 Stažení aliančních vojsk z Afghánistánu neznamená, že NATO přestává tuto zemi podporovat. Nadále…

NATO označilo Čínu za "systémovou výzvu". Hodlá se hodlá postavit jejím…

14.06.2021 17:59 Čína představuje "systémovou výzvu" pro Severoatlantickou alianci, uvádí se v závěrečném usnesení z…

Lídři NATO vyjádřili solidaritu Česku kvůli ruským nepřátelským akcím

14.06.2021 17:38 Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným…

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama