Francouzští školáci uctili památku zavražděného učitele Patyho, Macron zveřejnil poselství

Minutou ticha dnes uctili žáci francouzských škol památku učitele Samuela Patyho, kterého v polovině října zavraždil na pařížském předměstí radikální islamista. Dvanáct milionů dětí dnes v lavicích usedlo poprvé od Patyho smrti, informovala agentura AFP. Kvůli sérii teroristických útoků na jejich návrat do škol po dvoutýdenních prázdninách dohlíželi policisté i vojáci.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Osmnáctiletý Čečenec Abdulak Anzorov zavraždil středoškolského učitele Samuela Patyho 16. října na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine. Uřízl mu hlavu. Motivem činu, který je vyšetřován jako teroristický, byla podle policie pomsta za to, že pedagog s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury muslimského proroka Mohameda. Karikatury naposledy na počátku září otiskl satirický časopis Charlie Hebdo. Při útoku na jeho redakci zavraždili teroristé v roce 2015 dvanáct lidí.

Patyho památku dnes uctili minutou ticha školáci po celé Francii. Učitelé jim přečetli také dopis Jeana Jaurèse (1859 až 1914), ve kterém filosof a politik popisuje úlohu učitelů v občanské výchově mladých.

Jednu ze základních škol ve městě Conflans-Sainte-Honorine, kde Čečenec učitele zavraždil, dnes navštívili premiér Jean Castex a ministr školství Jean-Michel Blanquer. S žáky si mimo jiné zazpívali francouzskou hymnu. Castex a Blanquer se už předtím setkali také s učiteli ze školy, v níž Paty pracoval. Žáci se do této školy vrátí až v úterý.

Na mladé lidi se dnes obrátil i prezident Emmanuel Macron. Své poselství zveřejnil na instagramu, facebooku a snapchatu. "Všichni jsme šokovaní tím, co se stalo. Mluvte o tom mezi sebou. Mluvte o tom se svými učiteli," vyzval. To, že je někdo Francouz, nevychází podle Macrona jen ze skutečnosti, že žije ve Francii, ale znamená to také, že vyznává francouzské hodnoty, kterými jsou svoboda, rovnost a bratrství.

Francouzské děti a mladí se do škol dnes vrátili poprvé od Patyho vraždy. V uplynulých dvou týdnech měli podzimní prázdniny. Na jejich návrat do lavic v 60.000 škol dohlíželi kvůli zhoršené bezpečnostní situaci policisté i vojáci. Od září totiž islamisté spáchali v zemi tři útoky. Už v září útočil Pákistánec v ulici, kde kdysi sídlila redakce časopisu Charlie Hebdo. Čin si vyžádal dva zraněné. V polovině října se obětí útoku stal Paty. Minulý týden mladý Tunisan zavraždil tři lidi v kostele v Nice na jihu Francie. Všechny tři činy vyšetřuje protiteroristická prokuratura.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Související:

Právě se děje

reklama