Papež František přirovnal sběrné tábory pro migranty k nacistickým koncentračním táborům a Stalinovým gulagům

Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi. Evropa je podle něj zasažena nejrůznějšími formami nacionalistického egoismu a její chování je často zablokované a nekoordinované, místo aby byla "motorem solidarity",

Papež František

Hlava katolické církve to prohlásila v projevu v prezidentském paláci. Návštěva se ale neobešla bez incidentu - před vchodem do aténského pravoslavného arcibiskupství na Františka postarší ortodoxní mnich vykřikl: "Papeži, jsi kacíř".

Papež v prezidentském paláci mimo jiné řekl, že stav demokracie ve světě se nebezpečně zhoršil. Nespokojení lidé jsou podle něj vábeni "písněmi sirén" ze strany populistických politiků, kteří slibují snadná, ale nereálná řešení.

"Tady se zrodila demokracie. Bez Atén a bez Řecka by Evropa i celý svět nebyli tím, čím jsou dnes," dodal papež. Varoval také před jednoduchými odpověďmi, které nabízejí populisté.

V této souvislosti pontifex vyzval k návratu k politice, která upřednostňuje obecné dobro a není založena na vyvolávání strachu. "Nemůžeme si s obavami nevšimnout, že jsme nyní, a nejen v Evropě, svědky ústupu od demokracie," prohlásil František v projevu, ve kterém citoval i starověké řecké filozofy a spisovatele, například Aristotela či Homéra.

Žádnou konkrétní zemi František nezmínil, jak ale poznamenala agentura Reuters, už v minulosti kritizoval několik politiků, včetně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa či vůdce italské krajní pravice Mattea Salviniho, zejména v souvislosti s jejich přístupem k migraci. Lidé by si podle papeže měli dávat pozor na politiky, kteří jsou "posedlí popularitou, touhou po zviditelnění a které doprovázejí nereálné sliby".

Pokud jde o migraci, osudy uprchlíků, z nichž mnozí zemřou na moři, papež označil za "hrozivou moderní Odysseu".

Pozdější incident před vchodem do arcibiskupství připomněl přetrvávající nedůvěru mezi oběma rozdělenými církvemi. Mnich podle svědků křičel dostatečně nahlas, aby František rozruch zaznamenal. Postaršího muže v černém klobouku s dlouhým bílým plnovousem následně odvedla policie.

Křesťanství se rozdělilo na římskokatolickou a východní pravoslavnou církev v roce 1054 při takzvaném velkém schizmatu a po staletí byly vztahy mezi oběma církvemi napjaté. Papež ve svém projevu k arcibiskupovi požádal jménem římskokatolické církve o odpuštění za její podíl na historických křivdách, které vedly k rozkolu.

"Je tragické, že v pozdějších dobách jsme se od sebe vzdálili. Světské starosti nás otrávily, plevel podezíravosti rozšířil propast mezi námi a my jsme přestali pečovat o společenství," řekl František arcibiskupovi aténskému Hieronymovi II., s nímž se setkal při své první cestě do Řecka v roce 2016.

Papež přijel do Atén už ráno, nejprve se setkal s řeckou prezidentkou Katerinou Sakellaropulosovou, později měl v plánu schůzku s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem a návštěvu nejvyššího představitele řecké pravoslavné církve, tedy aténského arcibiskupa. Cílem návštěvy Řecka je posílit vztahy mezi Vatikánem a pravoslavnou církví a zároveň upozornit na neutěšené osudy migrantů, kteří se přes Řecko snaží dostat dál do Evropské unie.

Na letišti v řecké metropoli přivítalo Františka několik dětí v tradičních řeckých oděvech. Jde o první návštěvu papeže v řecké metropoli za posledních 20 let, upozornila agentura AFP. V neděli pontifex navštíví zařízení pro migranty na ostrově Lesbos. Právě tento ostrov už František navštívil v roce 2016, prošel si tehdy uprchlický tábor Moria, setkal se se stovkami uprchlíků a s některými i poobědval. Zároveň s sebou odvezl do Říma tři syrské muslimské rodiny, celkem 12 lidí, z toho šest dětí.

Do Řecka papež zamířil z Kypru, kde se rovněž setkal s migranty. Při velmi emotivní schůzce mimo jiné kritizoval západní společnost za to, že si zvyká na špatné a nelidské zacházení s migranty a je vůči němu netečná. Sběrné tábory v zemích na jižním břehu Středozemního moře, kam míří migranti v případě, že jsou na hranicích s Evropou zahnáni, přirovnal k nacistickým koncentračním táborům a Stalinovým gulagům. "Jsou to místa otroctví," řekl.

Ivermektin. Lék, který pobláznil Čechy natolik, že jim hrozí i vězení,…

11.01.2022 11:19 Kolem covidu se v posledních dvou letech vyrojila řada kauz. Jen málokterá ale měla takovou odezvu…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Na sídlišti v Kralupech nad Vltavou v paneláku hořelo, desítky lidí…

15.01.2022 22:00 Na jednom z hustě obydlených sídlišť Kralup nad Vltavou v sobotu večer hořelo. Požár se šířil…

Počasí: Česko zasáhne příští týden silný vítr, hrozí i sněžení

16.01.2022 06:30 Česko zasáhnou příští týden další mrazy. Podle meteorologů hrozí i silný vítr a od středních poloh…

Předpověď počasí na víkend: Na leden bude poměrně teplo

15.01.2022 06:30 Třetí lednový víkend přinese na tento kalendářní měsíc relativně teplé počasí. V noci sice mohou…

Pekarová Adamová pojede na Slovensko, sejde se i s prezidentkou

16.01.2022 09:40 První zahraniční cesta Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ve funkci předsedkyně Sněmovny povede…

V Německu přibylo přes 52.000 nově nakažených

16.01.2022 07:59 Sedmidenní incidence nakažených koronavirem v Německu poprvé překonala hranici 500, napsala dnes s…

Desítky aktivistů z Česka, Německa i Polska demonstrovaly za ukončení…

15.01.2022 16:03 Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se dnes sešlo u brány polského hnědouhelného…

Soud v Itálii řešil případ neočkovaného cestujícího, který se nemohl…

15.01.2022 14:27 Soud v Itálii musel řešit případ, kdy neočkovaný obchodní cestující uvázl v Kalábrii a nemohl se…

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78.022 nově nakažených

15.01.2022 08:14 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78.022 nově nakažených koronavirem. Informovala o tom dnes…

Ve Francii za den přibylo znovu přes 300 tisíc nakažených

14.01.2022 20:40 Ve Francii testy za poslední den odhalily znovu více než 300.000 nových případů nákazy koronavirem.…

Nizozemsko oznámilo rekordních více než 35 000 koronavirových nákaz

14.01.2022 19:49 Aktualizováno Nizozemsko za poslední den zaznamenalo přes 35.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od…

Rakousko zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst nakažených koronavirem od…

14.01.2022 17:25 Aktualizováno Rakousko za čtvrtek zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst nakažených koronavirem od začátku nynější…

Ministerstvo dopravy letos chystá pět návrhů změn zákona, půjde i o bodový…

14.01.2022 15:50 Urychlování dopravní výstavby, aktualizace bodového systému nebo pomoc s přípravou…

Švédská premiérka Anderssonová se nakazila koronavirem

14.01.2022 12:20 Švédská premiérka Magdalena Anderssonová měla pozitivní test na koronavirus. Podle agentury Reuters…

Související:

Právě se děje

reklama