Lék proti epilepsii mohl způsobit smrt novorozenců. Firma čelí vyšetřování

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi je vyšetřována poté, co se prokázala možná souvislost mezi úmrtími čtyř novorozenců, jejichž matky užily antiepileptický lék Depakine, který se používá mimo jiné také k léčbě maniodepresivní psychózy.

Léky, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zjevně se prokázala kauzalita mezi zmiňovaným medikamentem a zvýšeným rizikem vrozených vývojových vad u dětí v případě jeho užití ženou, která je těhotná. Sanofi se k tomu vyjádřila tak, že před možným nebezpečím už dříve varovala. Informovala o tom britská BBC.

Firma už ve Francii čelí trestnímu stíhání pro možné neposkytnutí informací o možných vedlejších účincích užívání antiepileptického léku. Valproáty jsou běžně předepisovaným léčivem proti epilepsiím a různým druhům záchvatovitých onemocnění a bipolárním poruchám. 

Dlouhodobě je známo, že by se neměly podávat těhotným ženám z důvodu zvýšeného nebezpečí rozvoje různých malformací a autismu u nově narozeného dítěte. 

Francouzští stěžovatelé však uvádějí, že nebyli s touto skutečností obeznámeni a že se v důsledku toho u tisíců dětí vyskytly různé obtíže fyzického i psychického rázu. 

Úřady se nakonec rozhodly začít případem zabývat, což zástupci postižených rodin uvítali a označili za "velké vítězství". Zda se celá kauza dostane před soud, je momentálně nejasné. Sanofi se ale už nechala slyšet, že nijak nepochybila, jelikož o nežádoucích vedlejších účincích informovala.

S firmou Sanofi minulý týden uzavřela dohodu Evropská komise. Firma slíbila, že zajistí 300 milionů dávek vakcíny proti nemoci covid-19, která je zatím stále ve vývoji. Členské státy si ji budou moci zakoupit v případě, ze klinické zkoušky prokážou účinnost a bezpečnost očkovací látky.va

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 16:26 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Nizozemsko chce, aby se syrská vláda zodpovídala ze zločinů

18.09.2020 16:20 Nizozemsko zahájilo právní kroky, které mohou Sýrii dovést před Mezinárodní soudní dvůr (ICJ). Chce…

Nizozemsko má další rekord v počtu nakažených, přibylo jich téměř 2000

18.09.2020 16:10 V Nizozemsku už čtvrtý den po sobě padl rekord v počtu nových případů nákazy za jeden den, dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama