Fungování EU se razantně změní? Německo a Francie předložily návrh

Německo a Francie chtějí prosadit některé změny fungování Evropské unie, které mají mimo jiné překonat současné rozpory mezi unijními institucemi. Mezi návrhy, o nichž by chtěly obě země diskutovat už na summitu v prosinci, má být například úprava systému voleb do Evropského parlamentu či výběru šéfa Evropské komise.

Evropská Unie

Vyplývá to z dokumentu, který dnes zveřejnil bruselský web Politico. Berlín a Paříž navrhují zahájit nejpozději příští rok debatu o budoucnosti Evropy, která se má týkat fungování institucí či většího zapojení občanů.

Mezi návrhy, které chtějí dvě nejvlivnější unijní země předložit dalším členským státům, má být opět diskuse o vytvoření nadnárodních kandidátek pro příští evropské volby či zavedení systému vedoucích kandidátů.

První bod, o kterém se uvažovalo už v roce 2014, před letošními eurovolbami opět neúspěšně prosazoval francouzský prezident Emmanuel Macron. Takzvané spitzenkandidáty chce dlouhodobě zavést Evropský parlament, nemá však podporu členských států.

Europoslanci by podle tohoto systému chtěli vidět v čele Evropské komise lídra celoevropské kandidátky strany, která vyhrála v eurovolbách. Je to analogie toho, že premiérem se v parlamentní demokracii obvykle stává předseda ve volbách vítězné politické strany. Unijní smlouvy ale nyní nic takového nepředpokládají. Podle nich kandidáta do čela Evropské komise vybírá summit, tedy premiéři a prezidenti členských zemí. Europarlament poté o této nominaci hlasuje.

EP v létě nelibě nesl, když prezidenti a premiéři bloku místo stranami prosazovaných jmen nakonec do vedení komise vybrali Ursulu von der Leyenovou. Jejímu týmu poté vytvořili nebývalé překážky v nástupu do funkce, když některé navržené členy budoucí komise odmítli schválit.

Podle německo-francouzského návrhu by se debaty o institucionálních změnách měli zúčastnit nejen zástupci členských zemí, komise a parlamentu, ale i nezávislí experti či občanské iniciativy. Skupinu, která by měla určovat směrování debaty, by měla vést "významná evropská osobnost".

Dokument, který neobsahuje další podrobnosti k možným změnám, by ve středu měli dostat na stůl velvyslanci členských zemí. Prezidenti a premiéři by se o něm podle představ Německa a Francie mohli poprvé bavit již na schůzce v půli prosince.

Podle bruselského webu je návrh vnímán mimo jiné jako snaha zmírnit napětí ve vztazích mezi Berlínem a Paříží. Německo nedávno nelibě reagovalo na některé Macronovy postoje či iniciativy, naposledy na kritiku fungování NATO.

V diskusi bude nejspíš slyšet i český hlas. Otázku možných změn podoby eurovoleb, včetně celoevropských listin a systému vedoucích kandidátů, totiž von der Leyenová svěřila Věře Jourové, české místopředsedkyni svého budoucího týmu.

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

EMA doporučuje vakcínu od Moderny dětem a mládeži od 12 do 17 let

23.07.2021 15:57 Proticovidová vakcína od americké firmy Moderna může být podle nového doporučení Evropské agentury…

Běžné antigenní testy odhalí koronavirus jen v asi 43 procentech případů

23.07.2021 14:51 Vědci z německé univerzity ve Würzburgu a její univerzitní kliniky došli k závěru, že rychlé…

Nizozemsko a Španělsko budou od pondělí mezi velmi rizikovými státy

23.07.2021 13:33 Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele přesunou do…

Související:

Právě se děje