Genocida a terorizování civilistů. Konečný verdikt nad Mladičem padne v květnu

Rozsudek v odvolacím řízení v procesu s bývalým velitelem armády bosenských Srbů Ratkem Mladičem bude vynesen v květnu příštího roku.

Radko Mladič
doporučujeme

Napsal to dnes zpravodajský web BalkanInsight, podle něhož o tom v pondělí informoval Carmel Agius, předseda justičního orgánu OSN MICT, který sídlí v Haagu. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Mladiče před třemi roky odsoudil k doživotnímu vězení za několik zločinů včetně genocidy.

Odvolací řízení u Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), který převzal případy ICTY po ukončení jeho činnosti, mělo původně začít již v březnu s tím, že verdikt padne do konce letošního roku. Kvůli operaci 77letého Mladiče se ale líčení odročilo na duben. Tehdy se ale kvůli šíření koronaviru opět rozhodlo o odkladu. V pondělí Agius RB OSN řekl, že rozsudek bude vynesen v květnu.

ICTY uložil Mladičovi nejvyšší možný trest v listopadu 2017 za řadu zločinů, včetně etnických čistek spáchaných na bosenských Muslimech (dnes Bosňácích) a bosenských Chorvatech během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Tribunál ho uznal vinným v deseti z 11 bodů obžaloby, mezi nimiž je genocida v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995, terorizování civilistů při obléhání Sarajeva a zločiny proti lidskosti.

Během masakru po obsazení takzvané bezpečné zóny pod ochranou OSN ve Srebrenici bosenskosrbské síly na konci války v létě 1995 povraždily 8000 zajatých muslimských mužů, včetně starců a chlapců.

Mladić se proti rozsudku odvolal loni v březnu. Soudkyně Prisca Nyambeová, předsedající odvolacímu senátu, k tomu sdělila, že souzený pro odvolání udal devět důvodů a že chce buď zproštění viny, nebo nový proces. Prokurátoři na druhé straně navrhují odvolání Mladiče zamítnout a navíc žádají, aby byl uznán vinným i v 11. bodě obžaloby, jímž je genocida spáchaná na Muslimech a Chorvatech v pěti bosenských obcích v roce 1992.

Válka v Bosně a Hercegovině si vyžádala kolem 100.000 lidských životů a dodnes je několik tisíc lidí nezvěstných. Ze svých domovů bylo vyhnáno nebo bylo nuceno je opustit 2,2 milionu obyvatel. Podle oficiálních statistik žilo v zemi v roce 1991 téměř 4,2 milionu lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama