Genocida Rohingů: U soudu v Haagu by mohli svědčit dva barmští vojáci, sami se krutostí dopouštěli

Dva bývalí barmští vojáci přicestovali do Haagu, kde sídlí Mezinárodní trestní soud (ICC). Uvádí to dnes agentura Reuters. Muži by podle ní mohli svědčit v případě obvinění Barmy z genocidy Rohingů. Na videích pořízených povstalci z Arakanské armády popisují detaily z perzekuce této menšiny.

Kanadská veřejnoprávní televize CBC uvedla, že mezinárodní soud uvalil na oba muže vazbu. Tribunál, který se od prosince loňského roku zabývá obviněním Barmy z genocidy Rohingů, ale zprávu dementoval. "Neuvalili jsme na tyto muže vazbu," uvedl mluvčí soudu Fadí Abdalláh.

Oba muži se zřejmě přímo podíleli na tažení, které proti Rohingům uspořádala barmská armáda v roce 2017. Na záznamech popisují masakry a násilí vůči Rohingům, kterých se zúčastnili či byli svědky. Jeden z vojáků se na videu doznává k účasti na vraždě 30 příslušníků této menšiny a jejich pohřbení do masového hrobu. Záznamy pořídila Arakanská armáda, která vede s barmskými silami boj a usiluje o sebeurčení Arakanského státu.

Videa měla možnost zhlédnout dvě americká média, The New York Times a kanadská veřejnoprávní televize CBC, a thajská nevládní organizace Fortify Rights. "The New York Times nemohou nezávisle potvrdit, že oba vojáci spáchali zločiny, ke kterým se doznali. Ale detaily v jejich tvrzení jsou v souladu s popisy, které poskytly desítky svědků a pozorovatelů," uvedl deník. Podle organizace Fortify Rights není na záznamech patrné, že by oba muži vypovídali pod hrozbou násilí.

V příběhu bývalých barmských vojáků ale panují velké nejasnosti. "Z článků není jasné, jak muži padli do rukou Arakanské armády, proč vypovídali, jak a pod jakou autoritou byli přepraveni do Haagu," upozorňuje agentura Reuters.

Podle vyšetřovací zprávy OSN během tažení barmské armády lehlo popelem na čtyři stovky vesnic, 10.000 Rohingů přišlo o život a další stovky tisíc příslušníků této menšiny musely uprchnout do blízkého Bangladéše.

Rohingové jsou muslimská menšina, která žije v barmském Arakanském státě. Jejich počet se odhaduje na 1,1 milionu. V převážně buddhistické Barmě čelí dlouhodobé diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Většina Rohingů byla občanství zbavena v roce 1982 a zůstali bez státní příslušnosti.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) barma genocida Nizozemí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Totální invaze, která uškodí i Izraeli? Svět se obává operace v Rafahu

Izrael ve středu oznámil, že postupuje s plánováním operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Mezinárodní společenství však vyjadřuje obavy ve spojitosti s 1,5 miliony Palestinců, kteří se tam nacházejí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy