Globální akce s vakcínou proti covidu: Do projektu COVAX se zapojí i Evropská komise

Evropská komise se zapojí do společného projektu Světové zdravotnické organizace (WHO), který má zajistit přístup k vakcíně proti koronaviru lidem ve většině zemí světa. Exekutiva Evropské unie poskytne do iniciativy COVAX 400 milionů eur (10,6 miliardy korun) formou záruk. Uvedla to dnes šéfka komise Ursula von der Leyenová.

Ursula von der Leyenová
doporučujeme

Cílem snahy je zajistit do konce příštího roku na dvě miliardy dávek vakcíny od několika potenciálních výrobců.

"Celosvětová spolupráce je jedinou cestou, jak překonat globální pandemii," prohlásila von der Leyenová. Z projektu WHO by podle ní měli profitovat zejména lidé z méně hospodářsky vyspělých zemí. Státy EU jsou podle Bruselu připraveny přispět ke "zrychlení a navýšení vývoje a výroby" vakcín. Podrobnosti unijního zapojení do iniciativy by podle tiskové zprávy měla EK doladit v příštích dnech a týdnech.

Sama komise přitom již v létě spustila společný unijní projekt nákupů dosud testovaných očkovacích látek, který má zajistit dostatek dávek především pro občany členských států. V rámci předběžných dohod s několika výrobci Brusel zajistil již více než půl miliardy dávek.

Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse by měl COVAX v první fázi zajistit distribuci vakcín především pro nejohroženější lidi po celém světě, mezi něž patří například zdravotníci. Do projektu se již zapojilo přes 170 zemí světa.

Vakcíny proti viru SARS-CoV-2, který lékaři zaregistrovali poprvé na přelomu roku, nyní vyvíjí a testuje řada zemí, včetně Indie, Británie, Ruska a Číny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama