GRAd-COV2: Itálie vyvíjí vlastní vakcínu proti koronaviru, 1. fáze testů dopadla slibně

Italský stát se rozhodl investovat do domácí farmaceutické společnosti ReiThera, aby podpořil vývoj její vakcíny proti covidu-19. Podle vlády jsou výsledky první fáze klinického testování vakcíny slibné a investice má zaručit stabilní dodávky očkovací látky v případě, že bude v budoucnu schváleno její užívání, napsala agentura Reuters. Výše investice nebyla zveřejněna.

Roberto Speranza
doporučujeme

Na vývoji vakcíny s názvem GRAd-COV2 spolupracuje římská firma ReiThera s německou Leukocare a belgickou Univercells. Jde o očkovací látku, která využívá oslabený nepatogenní adenovirus jako vektor neboli nosič genetické informace. Podobnou technologii využívají například vakcíny firem AstraZeneca nebo Johnson & Johnson.

Testování na dobrovolnících začalo v Itálii loni v létě, v první fázi vakcínu obdrželo 45 lidí. Podle Giuseppeho Ippolita z římského Institutu Lazzara Spallanzaniho, kde testování probíhá, spustila vakcína u více než 92 procent dobrovolníků vytváření protilátek proti covidu-19. "Pokud se získaná data potvrdí, budeme mít v nadcházejících měsících bezpečnou a spolehlivou vakcínu podávanou v jediné dávce," uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Šéfka firmy ReiThera Antonella Folgoriová míní, že společnost by mohla dodávat ročně až 100 milionů dávek vakcíny, která pro skladování vyžaduje teploty mezi dvěma a osmi stupni Celsia.

V zemích Evropské unie už se proti covidu-19 očkuje od sklonku loňského roku, kdy byla schválena vakcína firem Pfizer/BioNTech. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) může už ve středu vydat podmíněné povolení k využití další vakcíny od amerického výrobce Moderna. V Británii tento týden začalo očkování vakcínou vyvinutou ve spolupráci Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca.

Celkem Evropská komise uzavřela kontrakty na nákup více než miliardy dávek vakcín od šesti firem, z nichž ty od společností Moderna, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac zatím nedostaly potřebná povolení k použití pro veřejnost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama