Greta Thunbergová získala prestižní cenu, milion eur daruje

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová věnuje milion eur (asi 26 milionů Kč), který v pondělí získala jako součást ocenění v Portugalsku, organizacím bojujícím proti klimatickým změnám a za ochranu přírody.

Greta Thunbergová
doporučujeme

Thunbergová se podle BBC v pondělí stala držitelkou Gulbenkianovy ceny za lidskost, s níž je spojen finanční příspěvek ve výši milionu eur, což je víc, než dostávají laureáti Nobelovy ceny.

Mladá aktivistka řekla, že 100.000 eur z ceny dostane kampaň SOS Amazonia, která nakupuje zdravotnické potřeby a poskytuje lékařské služby na dálku původním obyvatelům brazilského amazonského deštného pralesa v době koronavirové krize.

Dalších 100.000 eur připadne nadaci Stop Ecocide Foundation, která usiluje o to, aby Mezinárodní trestní soud v Haagu stíhal lidi zodpovědné za rozsáhlé ničení životního prostředí.

O tom, kam půjde zbylá část peněz, Thunbergová zatím nerozhodla. Ve videu zveřejněném na instagramu švédská aktivistka prohlásila, že milion eur je "víc peněz, než si kdy dokázala představit."

"Všechny peníze z ceny budou rozděleny prostřednictvím mé nadace různým organizacím a projektům, které pomáhají lidem zasaženým klimatickými změnami a ekologickou krizí, především na globálním jihu", kam patří chudé země Latinské Ameriky, Afriky, Asie a Oceánie.

Ocenění pro osoby a organizace, které novátorským způsobem usilují o zmírnění klimatických změn, uděluje nadace zesnulého ropného magnáta a filantropa arménského původu Caloustea Gulbenkiana, jenž prožil v Portugalsku posledních 13 let svého života. Porota Thunbergovou vybrala ze 136 nominovaných ze 46 zemí. Mladou Švédku vyzdvihla za to, že dokáže zmobilizovat mladou generaci k boji proti klimatickým změnám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama