Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního prezidenta Venezuely, dnes navštívil Španělsko. Na rozdíl od jiných evropských zemí, kde v týdnu jednal s britským premiérem Borisem Johnsonem či francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, se s ním ve Španělsku nesetkal premiér Pedro Sánchez. Vysloužil si za to kritiku španělské opozice.

Guaidó, Juan
doporučujeme

Guaidó, který byl tento týden také na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu, přiletěl dnes na madridské letiště, kde ho vítalo několik desítek příznivců pokřikem "prezident, prezident".

zdroj: YouTube

Byli mezi nimi i bývalý opoziční starosta Caracasu Antonio Ledezma, který utekl do Španělska před represemi autoritářské vlády Nicoláse Madura, či manželka dalšího venezuelského disidenta Leopolda Lópeze, který se před vězením ukrývá už půl roku v rezidenci španělského velvyslanectví v Caracasu.

Předseda venezuelského parlamentu Guaidó, který se od loňska snaží přimět Madura k demisi s cílem uspořádat svobodné volby, se v Madridu setkal se španělskou ministryní zahraničí Aranchou Gonzálezovou. Ta zastupovala celou vládu, která podporuje venezuelskou opozici. Sánchez loni v lednu po USA jako první evropský premiér uznal Guaidóa prezidentem, což posléze udělala téměř celá EU, včetně ČR.

Své rozhodnutí nesetkat se dnes s Guaidóem Sánchez hájil tím, že je "třeba najít demokratické řešení krize, která ve Venezuele trvá už řadu let". Přes počáteční euforii loni v lednu se totiž Guaidóovi nepodařilo Madura přimět k demisi, protože ten má na své straně armádu. Podporu má Maduro také od Ruska nebo Číny.

Guaidó se dnes setkal s lídrem španělské opoziční Lidové strany (PP) Pablem Casadem, který poté na tiskové konferenci kritizoval i dalšího člena vlády, ministra dopravy Josého Luise Ábalose. Ten se totiž začátkem týdne na letišti v Madridu sešel se dvěma členy Madurovy vlády - schůzku s ministrem turistiky Fernandem Plasenciem hájil jejich dlouholetým přátelstvím a viceprezidentku Delcy Rodríguezovou šel prý jen upozornit, aby nevystupovala z letadla, protože jí v EU hrozí sankce.

V Madridu se dnes Guaidó před večerní demonstrací setkal také se starostou metropole a šéfkou madridského autonomního regionu.

Kvůli represím Madurova režimu, jehož i orgány OSN viní z porušování lidských práv, a kvůli ekonomické krizi uteklo z Venezuely za několik posledních let na 4,5 milionu jejích obyvatel. Ve Španělsku žije téměř 324.000 Venezuelanů, včetně Guaidóova otce, který se na Kanárských ostrovech živí jako taxikář, napsal dnes deník El País.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 13:33 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Cestování na Slovensko? Od 14. června bude stačit i test provedený v ČR…

11.06.2021 23:29 Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky do 14.6.2021 (6:00 hodin) je povinná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama