Guvernér Trentina nařídil odstřel medvěda, který napadl dva lidi. Ochránci zvířat protestují

Guvernér italského regionu Trentino (Tridentsko) Maurizio Fugatti nařídil odstřel medvěda, který v horách napadl mladého muže a jeho otce. Britská BBC dnes na svých internetových stránkách napsala, že toto rozhodnutí kritizují ochránci přírody i italský ministr životního prostředí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Osmadvacetiletý muž šel se svým otcem po stezce vedoucí na horu Monte Peller, když proti němu vyrazil medvěd a porazil ho. Otec se na medvěda vrhnul a ten ho na několika místech na těle pokousal a zlomil mu nohu. Oba muži skončili v nemocnici a Fugatti je pochválil za to, že mají "rychlé reflexy".

Případ podle tohoto politika za pravicovou Ligu dokládá, že počet medvědů v jeho regionu je ve stále větší míře neudržitelný a proto podepsal nařízení k odstřelu medvěda. Z oblečení napadených mužů byly odebrány vzorky DNA medvěda, aby se zjistilo, o jaké zvíře konkrétně jde. Nyní není jasné ani to, zda šlo o samce nebo samici, která se mohla snažit chránit mláďata.

Zástupci Světového fondu na ochranu přírody podle listu La Stampa upozorňují, že okolnosti útoku nejsou vyjasněné, a vyzvali proto místní úřady, aby medvěd zastřelen nebyl. Italská organizace na ochranu zvířat ENPA upozornila, že Fugattiho nařízení je neopodstatněné a že "zavání pomstou". Ministr životního prostředí Sergio Costa uvedl, že jeho úřad zjišťuje, zda existují právní prostředky, kterými by mohlo být Fugattiho nařízení pozastaveno. Hledat se mají podle něj jiná řešení, než jakým je odstřel šelmy.

V regionu Trentino žije 82 až 93 medvědů hnědých, uvádí BBC. Jsou ohroženým druhem, na který se vztahuje program Evropské unie na obnovu populace těchto zvířat. Před několika týdny si uznání mnoha uživatelů internetu vysloužil 12letý chlapec Alessandro, který dokázal poměrně klidně jít před medvědem, který se za ním na horském svahu vydal klečí.

zdroj: YouTube

V dubnu se podařilo dopadnout medvěda označovaného kódem M49, který si vysloužil přezdívku "nejhledanější medvěd" Itálie. Zvíře, na které bylo kvůli agresivnímu chování vydáno nařízení k odstřelu, loni v dubnu uniklo ze čtyři metry vysokého elektrického ohradníku. Aktivisté nyní tvrdí, že se příběh opakuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko si vybírá cestu. Případná prohra Dudy prý ukončí sny Kaczyńského

11.07.2020 09:30 Polsko čeká v neděli 12. července druhé kolo odložených prezidentských voleb, v nichž se rozhodne,…

Francie drží v slzách minutu ticha. Řidič, kterého zmlátila skupina mužů…

10.07.2020 21:45 Ve francouzském městě Bayonne dnes zemřel řidič autobusu, který se stal v neděli terčem brutálního…

Ve Francii zemřelo více než 30 000 nakažených

10.07.2020 21:27 Počet zemřelých s infekčním respiračním onemocněním covid-19 ve Francii překonal hranici 30.000.…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 20:39 Aktualizováno Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy