Haag rozhodl: Nizozemsko nemusí pomáhat dětem ze Sýrie

Nizozemská vláda nemusí aktivně pomáhat návratu desítek dětí, jejichž matky odešly do Sýrie a přidaly se k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Takto dnes rozhodl odvolací soud v Haagu, který zvrátil verdikt nižší instance z minulého týdne. Předmětem procesu je 56 dětí nizozemské národnosti, všechny jsou mladší 12 let, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Islámský stát
doporučujeme

Na počátku minulého týdne se soudce částečně přiklonil na stranu 23 žen, jejichž děti žijí v těžkých podmínkách v táboře Al-Húl v severní Sýrii. Rozhodl, že matky Nizozemsko přijmout nemusí, v případě jejich potomků ale musí stát pro repatriaci učinit vše, co je v jeho silách.

Vláda se proti rozhodnutí odvolala, přičemž odmítavý postoj k repatriaci zdůvodňovala národní bezpečností a rizikem pro úředníky, kteří by se museli vydat do syrského tábora. Podle Červeného kříže přebývá v lokalitě Al-Húl asi 68.000 poražených bojovníků IS a jejich rodinných příslušníků. Podle nizozemských zpravodajských služeb je mezi nimi 55 bojovníků IS pocházejících z Nizozemska a nejméně 90 dětí, jejichž rodiče jsou Nizozemci nebo v Nizozemsku delší dobu žili.

Agentura Reuters uvádí, že většině dětí, jejichž matky se obrátily na soudy, je méně než šest let. Právník zastupující někdejší členky IS Andre Seebregts řekl, že v táboře Al-Húl panují špatné podmínky, které se mohou ještě výrazně zhoršit s příchodem zimy.

Soud nicméně rozhodl ve prospěch vlády, podle níž by prvotní verdikt poškodil nizozemskou zahraniční politiku a mezinárodní spolupráci. Zdůvodnění dnešního rozhodnutí bude zveřejněno příští měsíc.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon může kvůli vývoji sbírat data z britského zdravotnictví

08.12.2019 22:36 Americká společnost Amazon získala přístup ke studnici dat shromažďovaných britským systémem státní…

Co s migrací? Zasedli ministři zahraničí V4 a Beneluxu

08.12.2019 21:57 O hlavních výzvách pro budoucnost Evropské unie jednají dnes v Bruselu ministři zahraničí…

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama