Haščák popřel, že by věděl o chystané vraždě novináře Kuciaka. U soudu se řešila vulgární esemeska

Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák dnes u soudu na Slovensku odmítl, že by mu podnikatel Marian Kočner, který čelí obžalobě z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, psal o přípravě fyzické likvidace nejmenované osoby.

Zpráva s vulgárním obsahem, kterou mu Kočner poslal měsíc před Kuciakovou vraždou, se podle něj týkala snahy Kočnera o sesazení tehdejšího šéfa týmu vyšetřujícího obří korupční aféru z doby před více než deseti lety. V ní je z uplácení politiků a vysokých úředníků podezřelá Penta. Další svědek zase vypověděl, jak dvěma obžalovaným na jejich žádost upravil zbraň, která patrně byla použita při zmíněné vraždě a která se nenašla.

Slovenská média již dříve informovala, že Kočner poslal v lednu 2018 Haščákovi SMS zprávu, ve které uvedl, že pracuje na odstranění "čuráka". Jeden z nejbohatších Slováků Haščák již loni popřel, že by se zmíněná zpráva týkala přípravy vraždy. Dnes u soudu v případu Kuciakovy vraždy tvrdil, že obsah SMS vnímal tak, že Kočner měl informace o nelegálním jednání šéfa vyšetřovacího týmu zmíněné korupční kauzy Gorila.

Kočner je klientem finanční skupiny Penta, do směnek Penty investoval deset milionů eur (251,5 milionu korun), a je také klientem jedné z bank Penty. Haščák rovněž řekl, že s Kočnerem hovořili o článcích, které o něm média ze skupiny Penta psala. Haščák tvrdil, že neměl pocit, že by Kočner vyhrožoval redaktorům kvůli tomu, jak informují o jeho aktivitách.

Podle prokuratury si Kočner objednal Kuciakovu vraždu jako pomstu za to, že investigativní novinář poukazoval na Kočnerovu rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Jiný ze čtyř obžalovaných v Kuciakově případu Miroslav Marček se minulý týden přiznal k vraždě novináře a také řekl, že spolu s reportérem v jeho domě v únoru 2018 zastřelil i jeho snoubenku. Za svého pomocníka označil dalšího obžalovaného, svého bratrance Tomáše Szabóa, který dříve u soudu vinu popřel a tvrdil, že objednávka byla na zbití novináře.

U soudu dnes ale odpoledne vypovídal také svědek Marián Sehnal, který uvedl, že na žádost Szabóa a Marčeka vyrobil do jejich zbraně novou hlaveň a tlumič a že se zúčastnil zkušební střelby. Takto upravená zbraň, kterou policie nenašla, byla patrně použita při vraždě Kuciaka. Sehnal také řekl, že za zmíněnou práci na úpravě zbraně mu jiný soud vyměřil podmínku.

Haščák a Sehnal byli dalšími ze svědků, které soud v případu Kuciakovy vraždy vyslechl. Dopoledne vypovídal také podnikatel a vzdálený příbuzný někdejšího slovenského policejního prezidenta Norbert Bödör, který popřel, že by se podílel na financování sledování novinářů pro Kočnera a že u policie získal osobní údaje o sledovaných reportérech. Ze zmíněných aktivit Bödöra minulý týden u soudu obvinil bývalý šéf kontrarozvědky (slovenské civilní tajné služby SIS) a někdejší novinář Peter Tóth, který se také přiznal k tomu, že sledování novinářů zorganizoval.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Jaroslav Haščák Marian Kočner soudy Slovensko

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy