Heger navrhl opatření k udržení slovenské čtyřkoalice, Sulík podal demisi

Slovenský ministr financí Igor Matovič v nynější krizi ve vládní koalici splní ultimátum liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) na odchod z kabinetu, pokud tak učiní také šéf SaS a ministr hospodářství Richard Sulík a pokud bude schválena pomoc obyvatelům a další opatření.

Eduard Heger

Vyplývá to z dnešního vyjádření premiéra a Matovičova stranického kolegy Eduarda Hegera. Matovič i jeho nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) demisi ministra financí dříve opakovaně odmítli. SaS zatím nový návrh nekomentovala.

SaS na začátku července odstoupila od koaliční smlouvy a požadovala zejména, aby Matovič již dále nebyl členem kabinetu. Strana zároveň dala kolegům v koalici čas do dneška na nové uspořádání vztahů v koalici, v opačném případě by čtyři ministři za SaS podali demisi. Odchodem SaS z koalice by vláda již neměla většinu ve sněmovně.

OLaNO nyní podmínilo Matovičovu demisi tím, že SaS podpoří například finanční příspěvky na děti, dále penzistům a rodinám v celkové hodnotě stovek milionů eur jako kompenzaci vysoké inflace a stoupajících cen energií. Dále by SaS měla podpořit například zvýšení některých daní nebo zavedení nových daní, a to z tranzitního plynovodu či na ruskou ropu, jakož i další opatření v důchodovém systému a v rozpočtové oblasti.

"Pokud budou tato opatření schválena, Igor Matovič přijme výzvu Richarda Sulíka a spolu s ním odejde ze své funkce do parlamentu," řekl novinářům Heger před jednáním vlády.

SaS, která dlouhodobě podmiňuje svůj souhlas se zvýšením některých daní tím, že jiné daně se sníží, zmíněný návrh Hegera a OLaNO zatím nekomentovala. Začátek jednání kabinetu byl na žádost SaS odložen.

SaS je dlouhodobě ve sporu s Matovičem ohledně různých témat, rozpory vyústily až do osobních slovních výpadů mezi Sulíkem a Matovičem. Loni si SaS a nejmenší vládní strana Za lidi vymohly demisi Matoviče na funkci premiéra; SaS tehdy tvrdila, že Matovič není osobnostně, komunikačně ani manažersky schopen vést zemi. Matoviče pak ve funkci ministerského předsedy nahradil Heger, který byl v Matovičově vládě ministrem financí.

Matovičovo hnutí OLaNO v roce 2020 se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby, když se ve volební kampani vymezovalo zejména proti tehdy vládním sociálním demokratům (Směr-SD). Preference OLaNO pak postupně klesly na jednociferné hodnoty a Matovič se stal podle průzkumů jedním z nejvíce nedůvěryhodných politiků. Některá média či politici označují Matoviče například mužem konfliktu, který své nápady prosazuje i bez dohody s odborníky nebo partnery.

Ministr hospodářství Sulík podal demisi, stejný krok žádá od Matoviče

Krize ve slovenské vládní koalici zatím vyústila v demisi ministra hospodářství Richarda Sulíka, který je také předsedou liberální strany Svoboda a solidarita (SaS). Sulík tak učinil v reakci na dnešní oznámení premiéra a člena vedení nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Eduarda Hegera, že šéf OLaNO a ministr financí Igor Matovič vyhoví dřívějšímu ultimátu SaS a odejde z vlády, pokud tak učiní také Sulík a pokud bude schválena pomoc obyvatelům a další opatření; většinu z nich SaS dosud blokovala. Sulík ovšem řekl, že k jednáním o zmíněných návrzích SaS přistoupí až po té, co Matovič podá demisi. Bez SaS by už zbylé tři vládní strany neměly ve sněmovně většinu.

SaS na začátku července odstoupila od koaliční smlouvy a požadovala zejména, aby Matovič již dále nebyl členem kabinetu. Strana zároveň dala kolegům v koalici čas do závěru srpna na nové uspořádání vztahů v koalici, v opačném případě by čtyři ministři za SaS podali demisi. Podle dnešního vyjádření Sulíka by tři zbylí ministři za SaS, a to ministři zahraničí, školství a spravedlnosti, měli vyčkat s případnou rezignací do pondělí, aby Matovič mohl mezitím odstoupit.

"Matovič měl celé léto čas k smysluplným jednáním, předkládání požadavků. Tento čas promarnil. To, že až dnes přijde s deseti požadavky, považujeme to za záměrné prodlužování koaliční krize. Navzdory tomu jsme připraveni o těchto bodech jednat. K tomu, abychom mohli s těmito jednáními začít, žádáme splnění našeho základního požadavku, a tím je odstoupení Matoviče," řekl Sulík.

Sulík uvedl, že demisi podal do podatelny prezidentské kanceláře dnes ráno. Ve funkci zůstane do doby, než ho prezidentka Zuzana Čaputová odvolá. Pokud by nakonec SaS zůstala vládní stranou, ministrem hospodářství by se měl podle Sulíka stát jeho náměstek na ministerstvu Ján Oravec. Sulík už dříve vyjádřil ochotu rezignovat na funkci ministra hospodářství, pokud by to podle něj měla být cena za odchod Matoviče z vlády.

OLaNO nově podmínilo Matovičovu demisi tím, že SaS podpoří například finanční příspěvky na děti, dále platby penzistům a rodinám v celkové hodnotě stovek milionů eur jako kompenzaci vysoké inflace a stoupajících cen energií. Dále by SaS měla podpořit například zvýšení některých daní nebo zavedení nových daní, a to z tranzitního plynovodu či na ruskou ropu, jakož i další opatření v důchodovém systému a v rozpočtové oblasti.

"Pokud budou tato opatření schválena, Igor Matovič přijme výzvu Richarda Sulíka a spolu s ním odejde ze své funkce do parlamentu," řekl novinářům Heger před jednáním vlády.

SaS dosud podmiňovala svůj souhlas se zvýšením některých daní nebo se zavedeným nových daní tím, že jiné daně nebo poplatky se sníží.

Matovič je podle slovenských médií na dovolené ve Španělsku, do vlasti by se měl vrátit ve čtvrtek. Na sociální síti Matovič například napsal, že dnes se ukáže, komu záleží na Slovensku a komu na svém egu.

SaS je dlouhodobě ve sporu s Matovičem ohledně různých témat, rozpory vyústily až do osobních slovních výpadů mezi Sulíkem a Matovičem. Loni si SaS a nejmenší vládní strana Za lidi vymohly demisi Matoviče na funkci premiéra; SaS tehdy tvrdila, že Matovič není osobnostně, komunikačně ani manažersky schopen vést zemi. Matoviče pak ve funkci ministerského předsedy nahradil Heger, který byl v Matovičově vládě ministrem financí.

Matovičovo hnutí OLaNO v roce 2020 se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby, když se ve volební kampani vymezovalo zejména proti tehdy vládním sociálním demokratům (Směr-SD). Preference OLaNO pak postupně klesly na jednociferné hodnoty a Matovič se stal podle průzkumů jedním z nejvíce nedůvěryhodných politiků. Některá média či politici označují Matoviče například za muže konfliktu, který své nápady prosazuje i bez dohody s odborníky nebo partnery.

V Česku je nyní 120.000 lidí s covidem. Biolog doporučuje respirátory…

29.09.2022 15:22 V Česku je nyní asi 120.000 lidí s nemocí covid-19, z toho je polovina bez příznaků. ČTK to dnes…

Kreml zítra ohlásí anexi ukrajinských území, Zelenskyj pohrozil velmi…

29.09.2022 19:30 Při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v…

Deštivé počasí trápí Česko. Meteorologové vysvětlili, čím to je

29.09.2022 06:30 Deštivé počasí v druhé polovině září trápí Českou republiku, čímž jsou někteří lidé zásadně…

NATO bude na útoky proti Nord Streamu reagovat rázně, varoval Stoltenberg

29.09.2022 11:55 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Švédové objevili čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

29.09.2022 10:11 Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Německo vynaloží 200 miliard eur na stabilizaci cen energií, opatření…

29.09.2022 19:09 Německá vláda dnes oznámila, že vynaloží až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč) na stabilizaci…

Finsko od půlnoci uzavírá hranice pro ruské turisty

29.09.2022 18:18 Aktualizováno Finsko od půlnoci uzavírá hranice pro ruské turisty, oznámil na dnešní tiskové konferenci finský…

Papež František tvrdí, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi…

29.09.2022 15:29 Papež František tvrdí, že se zapojil do jednání o výměně zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a že…

Finsko očekává, že členství v NATO z něj učiní zajímavější cíl pro ruské…

29.09.2022 12:23 Budoucí členství Finska v Severoatlantické alianci učiní z této severské země mnohem zajímavější…

Stoltenberg: Útoky na Nord Stream jsou zřejmě sabotáž, NATO bude reagovat…

29.09.2022 11:50 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Ruská hlasování na Ukrajině jsou diktátem a nemohou fungovat, řekla…

29.09.2022 11:32 Aktualizováno Hlasování na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny, která Moskva označuje za referenda o připojení…

Švédsko objevilo už čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

29.09.2022 10:11 Aktualizováno Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Poškození plynovodů Nord Stream není náhoda, zní z EU

28.09.2022 21:59 Aktualizováno Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Některé země EU volají po zastropování cen plynu. Komise je zatím…

28.09.2022 21:05 Aktualizováno Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie, kteří mají…

Nové sankce přinesou podle von der Leyenové základ pro strop na cenu ropy

28.09.2022 17:30 Aktualizováno Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes představila plán nového balíku…

Související:

Právě se děje

reklama