Heiko Maas: V kauze Navalného otravy budou muset přijít sankce EU

Evropská unie nemůže ponechat bez odpovědi tak závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních, jakým byla otrava ruského opozičníka Alexeje Navalného. V dnešním rozhovoru se zpravodajským portálem t-online to dnes řekl šéf německé diplomacie Heiko Maas. Unie se podle něj v této souvislosti nevyhne uvalení sankcí, které by prý měly být cílené.

Heiko Maas
doporučujeme

"Jsem přesvědčen, že už nebude možné vyhnout se sankcím," citovala z rozhovoru s Maasem agentura Reuters. "Sankce musí být vždy cílené a přiměřené. Ale takto závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních nemůže zůstat bez odpovědi. V tomto jsme v Evropě jednotní," dodal německý ministr zahraničí.

Německo aktuálně drží předsednictví v Evropské radě a společně s celou EU žádá Rusko o vysvětlení incidentu, po kterém byl opoziční lídr Navalnyj hospitalizován nejdříve v Rusku a následně v Berlíně. Lídři členských zemí evropského bloku tento týden na summitu jeho otravu odsoudili jako pokus o vraždu za použití "armádního nervového jedu ze skupiny novičok".

Moskva odmítá, že by měla se zdravotními problémy Navalného cokoli společného, a dokonce zpochybňuje, že byl vůbec otráven. Opoziční předák označil za strůjce své otravy ruského prezidenta Vladimira Putina. "Tvrdím, že za zločinem stál Putin, a nemám žádné další verze toho, co se stalo," řekl magazínu Der Spiegel.

Putin dnes německým představitelům oznámil, že Rusko je ohledně napjatých vztahů mezi oběma zeměmi připraveno vést rozhovory. Dialog nabídl v dopise zaslaném německému prezidentovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi a kancléřce Angele Merkelové v souvislosti s 30. výročím znovusjednocení Německa, napsala agentura DPA s odvoláním na Kreml.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční zákaz vycházení začne platit i v Kalábrii a na Sardinii

23.10.2020 09:48 Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

Německo eviduje za den přes 11 tisíc nakažených, vzrostl počet obětí covidu

23.10.2020 08:18 Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

23.10.2020 08:12 Kvůli šíření nákazy koronavirem Němci opět více nakupují toaletní papír a dezinfekční prostředky.…

Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dále roste

22.10.2020 22:21 Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dnes dále rostl. Země, kde žije 47 milionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama