Heiko Maas: V kauze Navalného otravy budou muset přijít sankce EU

Evropská unie nemůže ponechat bez odpovědi tak závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních, jakým byla otrava ruského opozičníka Alexeje Navalného. V dnešním rozhovoru se zpravodajským portálem t-online to dnes řekl šéf německé diplomacie Heiko Maas. Unie se podle něj v této souvislosti nevyhne uvalení sankcí, které by prý měly být cílené.

Heiko Maas
doporučujeme

"Jsem přesvědčen, že už nebude možné vyhnout se sankcím," citovala z rozhovoru s Maasem agentura Reuters. "Sankce musí být vždy cílené a přiměřené. Ale takto závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních nemůže zůstat bez odpovědi. V tomto jsme v Evropě jednotní," dodal německý ministr zahraničí.

Německo aktuálně drží předsednictví v Evropské radě a společně s celou EU žádá Rusko o vysvětlení incidentu, po kterém byl opoziční lídr Navalnyj hospitalizován nejdříve v Rusku a následně v Berlíně. Lídři členských zemí evropského bloku tento týden na summitu jeho otravu odsoudili jako pokus o vraždu za použití "armádního nervového jedu ze skupiny novičok".

Moskva odmítá, že by měla se zdravotními problémy Navalného cokoli společného, a dokonce zpochybňuje, že byl vůbec otráven. Opoziční předák označil za strůjce své otravy ruského prezidenta Vladimira Putina. "Tvrdím, že za zločinem stál Putin, a nemám žádné další verze toho, co se stalo," řekl magazínu Der Spiegel.

Putin dnes německým představitelům oznámil, že Rusko je ohledně napjatých vztahů mezi oběma zeměmi připraveno vést rozhovory. Dialog nabídl v dopise zaslaném německému prezidentovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi a kancléřce Angele Merkelové v souvislosti s 30. výročím znovusjednocení Německa, napsala agentura DPA s odvoláním na Kreml.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Za středu dalších 15 tisíc nakažených. Hejtmani mohou povolat…

04.03.2021 08:22 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama