Hillary Clintonová byla jmenována kancléřkou univerzity v Belfastu

Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se dnes stala kancléřkou univerzity v Belfastu, hlavním městě Severního Irska. Ministryně zahraničí USA z let 2009 až 2013 je v historii univerzity první ženou, která stanula v této funkci. Podle serveru BBC bude úloha Clintonové spíše ceremoniální a univerzita se bude muset postarat také o její bezpečnost.

Hillary Clintonová
doporučujeme

Clintonová navštívila Severní Irsko poprvé v roce 1995 jako manželka amerického prezidenta Billa Clintona. Od té doby se do této části Spojeného království opakovaně vracela. Clinton navštívil Severní Irsko jako první prezident USA. Mírový proces v regionu, který vedl v 90. letech k uzavření takzvané Velkopáteční dohody, představuje podle agentury Reuters jeden z největších Clintonových politických úspěchů.

Clintonová své jmenování do funkce, do níž nastoupila jako jedenáctá v pořadí, považuje za "velké privilegium". V říjnu 2018 dostala od univerzity čestné ocenění, instituce nyní na svých webových stránkách připomněla také její význačný příspěvek míru a smíření v Severním Irsku.

Kancléřka bude sloužit po dobu funkčního období pěti let a mezi její úkoly má patřit role přísedící při předávání vysokoškolských diplomů a poradenské či diplomatické služby pro belfastskou univerzitu. Clintonová také bude "vyslankyní" a propagátorkou školy v zahraničí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama