Hillary Clintonová byla jmenována kancléřkou univerzity v Belfastu

Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se dnes stala kancléřkou univerzity v Belfastu, hlavním městě Severního Irska. Ministryně zahraničí USA z let 2009 až 2013 je v historii univerzity první ženou, která stanula v této funkci. Podle serveru BBC bude úloha Clintonové spíše ceremoniální a univerzita se bude muset postarat také o její bezpečnost.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hillary Clintonová
doporučujeme

Clintonová navštívila Severní Irsko poprvé v roce 1995 jako manželka amerického prezidenta Billa Clintona. Od té doby se do této části Spojeného království opakovaně vracela. Clinton navštívil Severní Irsko jako první prezident USA. Mírový proces v regionu, který vedl v 90. letech k uzavření takzvané Velkopáteční dohody, představuje podle agentury Reuters jeden z největších Clintonových politických úspěchů.

Clintonová své jmenování do funkce, do níž nastoupila jako jedenáctá v pořadí, považuje za "velké privilegium". V říjnu 2018 dostala od univerzity čestné ocenění, instituce nyní na svých webových stránkách připomněla také její význačný příspěvek míru a smíření v Severním Irsku.

Kancléřka bude sloužit po dobu funkčního období pěti let a mezi její úkoly má patřit role přísedící při předávání vysokoškolských diplomů a poradenské či diplomatické služby pro belfastskou univerzitu. Clintonová také bude "vyslankyní" a propagátorkou školy v zahraničí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zátah proti sicilské mafii. Boss Scotto a jeho bratři skončili v poutech

18.02.2020 14:28 Italská policie při dnešním zátahu proti členům mafie Cosa Nostra v sicilském Palermu zatkla osm…

Babiš jedná v Estonsku. Řeč přišla na protiruské sankce či rozpočet EU

18.02.2020 13:37 Aktualizováno Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš…

Vyhodit slepou ženu z taxíku? Firma Bolt se kaje, do věci zasáhl i Babiš

18.02.2020 13:25 Taxikář, který v pondělí dopoledne v Praze vytáhl z auta nevidomou ženu, protože nechtěl odvézt…

Nový šéf CDU? O funkci má zájem tvrdý kritik Ruska

18.02.2020 12:07 Do klání o předsednictví německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se nečekaně rozhodl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama