Historický verdikt: Členové neonacistického hnutí Zlatý úsvit jsou vinni ze zločinného spolčení

Řecký odvolací soud dnes v historickém rozsudku uznal lídry a členy neonacistického hnutí a bývalé parlamentní strany Zlatý úsvit vinnými ze zločinného spolčení. Příznivci hnutí zároveň přisoudil vinu za vraždu protifašistického rapera Pavlose Fyssase v roce 2013, píší řecká média.

Řecko, státní vlajka
doporučujeme

Sedm bývalých zákonodárců strany včetně lídra Nikose Michaloliakose se podle soudu podílelo na vedení zločinné organizace, další členové byli odsouzeni za aktivitu v takové organizaci. Média dříve uvedla, že Michaloliakosovi hrozí až desetileté vězení.

Soud dnes rozhoduje ve věci čtyř případů: kromě zavraždění Fyssase a zločinného spolčení i ohledně útoků na přistěhovalecké rybáře a na levicové aktivisty. Celkem je obviněno 68 lidí, k přelíčení se dnes dostavilo 11 z nich.

V očekávání verdiktu se ráno před soudem shromáždilo nejméně 15.000 odpůrců fašismu, napsala agentura AP. Po vynesení rozsudku se v davu strhlo několik potyček, policie proto proti demonstrantům zakročila slzným plynem a vodními děly.

Justice rozhodnutím uzavřela dosud nevídané tažení proti politické straně, které zahájila v souvislosti s vraždou levicového aktivisty a populárního rappera Pavlose Fyssase v září 2013. Z jeho vraždy odvolací soud dnes jako vinného uznal sympatizanta hnutí Jorgose Rupakiase.

Vraždou zpěváka před sedmi lety vyvrcholily několik let trvající násilné aktivity namířené mimo jiné proti přistěhovalcům, stoupencům levice, stejně jako proti homosexuálům. Strana veškerá obvinění odmítala a tvrdila, že se její členové stali oběťmi politického honu na čarodějnice.

Zlatý úsvit, který se těšil i podpoře části konzervativního ortodoxního duchovenstva, se poprvé dostal do řeckého parlamentu v roce 2012. Se svou silnou protiimigrační politikou si na vrcholu řecké ekonomické krize vysloužil místo třetí nejpopulárnější strany, o křesla v parlamentu však strana přišla v loňských volbách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady hlásí za sobotu méně nových případů nákazy než Česko

25.10.2020 08:23 Německé zdravotní úřady hlásí 11.176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku…

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama