Hladomor v Evropě? Po pandemii přijde potravinová chudoba, varují experti

Hladomory ve středověké Evropě nebyly žádnou výjimkou. Až s moderní dobou nastaly časy, kdy se nemusíme obávat jedné špatné úrody, která by nás dělila od smrti hladem. Odborníci však bijí na poplach. Díky restrikcím, které přijala většina zemí Evropy, se nachází milióny lidí bez práce a očekává se, že ekonomický dopad bude zřejmý i po pandemické době a podle odborníků Evropu čeká potravinová chudoba.

UNICEF v roce 2017 uvedl, že 18 % domácností v Evropě s dětmi mladšími 15 let bylo na pokraji potravinové chudoby. „Budeme procházet ekonomickou recesí, která tu nebyla od 30.let, což znamená, že počet lidí, kteří budou v potravinové chudobě se zdvojnásobí,“ řekl Jacques Vandenschrik, prezident Evropské potravinové banky pro Politico.

Zvýšení poptávky je již teď znatelný, díky dětem z rodin s nízkými příjmy, které jsou závislé na školních obědech, protože školy byly uzavřeny.

Vlády napříč celou Evropou se snaží pomáhat lidem v boji proti potravinové chudobě již od začátku pandemie SARS-CoV-2. V Itálii premiér Giuseppe Conte v březnu slíbil, že vláda poskytne 4,3 miliardy EUR na pomoc občanům a dalších 400 miliónů EUR na potravinové poukázky, ale dodal, že to nestačí, aby nakrmil hladový národ. Britská vláda nabídla 3,25 miliónů liber organizacím, které rozdělují potraviny pro sociálně slabší rodiny a přerozdělila až 14 000 tun přebytečných zásob.

Největší problém, který vyvstal s nařízenými restrikcemi je, jak nakrmit děti, které v mnoha případech byly závislé pouze na školních obědech hrazené státem a často to bylo jediné jídlo během dne. „Děti, které čerpali stravovací stipendium, přišli o hlavní jídlo a rodiče, si nemohou dovolit neočekávané výdaje na jejich stravu,“ uvedla Graciela Malgesiniová, vedoucí španělské pobočky evropských sítí proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN).

Ve Španělsku vláda přidělila peníze na přípravu potravinových balíčků pro děti, které stipendium čerpaly. Ve Velké Británii je 1,3 miliónů dětí, které byly odkázány na školní obědy a vláda poskytuje týdenní potravinové poukázky, zatímco jsou školy zavřené.

Odborníci varují před dalším vedlejším účinkem krize, a to je nezdravé jídlo, které by mohlo vést k podvýživě a potenciálně to ponese další zdravotní rizika. Údaje ukazují, že lidé po celém světě se zásobili polotovary nebo již hotovými jídly, místo aby jedli ovoce nebo zeleninu.

„Zdravé jídlo je stále mnohem dražší, hodně lidí přežívá na chlebu nebo smaženém jídle, které je mnohem levnější,“ řekla Elke Vandermeerschen, referentka EAPN.

Související

Ilustrační foto

Počasí: Cháron může do Evropy přinést nejteplejší léto v historii. Teploty porostou k 48 stupňům

Česká republika má ten zatím nejteplejší den roku za sebou. Teploty hravě vyrostly až k 38 stupňům a ačkoliv tropické třicítky budou pokračovat i tento týden, zatím se nezdá, že by rekordní sobotu překonaly. Jižní a východní Evropa se ale na rekordní teploty teprve připravuje. , protože přichází spalující vlna veder. Po Evropě se začala pohybovat tlaková výše nazvaná Cháron, která bude téměř jistě trhat rekordy. A Evropa díky ní může zažít nejteplejší léto v historii.

Více souvisejících

evropa potraviny jídlo EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 39 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

Von der Leyenová: Rusko chce migrací destabilizovat Finsko

Rusko soustřeďuje své hybridní útoky na Finsko, přičemž ve snaze o jeho destabilizaci využívá migraci. Prohlásila to v pátek předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy