Hnutí pěti hvězd hlasuje o podpoře Draghiho nové italské vlády

Členové dosud vládního italského Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes pomocí hlasování na internetu rozhodují, zda podpoří novou vládu premiéra Maria Draghiho. Svůj hlas může do 18:00 SEČ odevzdat na 120.000 členů této strany, která má nejvíce křesel v obou komorách parlamentu.

Luigi di Maio
doporučujeme

I kdyby ale M5S nakonec podporu Draghimu odepřelo, tak nový premiér důvěru parlamentu získá, protože pro jeho kabinet se chystají hlasovat zástupci všech větších stran kromě krajně pravicové formace Bratři Itálie, napsala agentura Reuters.

Bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB) Draghi se stal novým premiérem poté, co koncem ledna oznámil demisi Giuseppe Conte. Ten se k tomu rozhodl kvůli tomu, že z jeho vlády po sporech kolem plánu obnovyu ekonomiky po pandemii odešla menší strana Živá Itálie (IV).

Draghi už absolvoval dvě kola jednání se zástupci politických stran a o své vizi dokázal přesvědčit i ty dosud opoziční včetně protiimigrační Ligy Mattea Salviniho a pravicové strany Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho. Podporu mu přislíbilo dokonce i uskupení Živá Itálie expremiéra Mattea Renziho, které současnou vládní krizi způsobilo. Nový premiér ale přesto usiluje i o hlasy nyní nejsilnějšího parlamentního hnutí M5S, protože plánuje sestavení široké koalice zaměřené na boj proti pandemii a jejím důsledkům.

Vedení Hnutí pěti hvězd členy vyzvalo, aby hlasovali pro vládu. "Musíme se na této nové vládě podílet, abychom hájili politiku, kterou jsme zavedli v uplynulých letech, a abychom dobře investovali z evropských fondů," apeloval bývalý šéf hnutí Luigi Di Maio, který v končící vládě zastává post ministra zahraničí.

Uvnitř hnutí ale existuje i poměrně velká skupina oponentů, a hlasování by proto mohlo být poměrně těsné. Výsledky se čekají po 19:00 SEČ.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

04.03.2021 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z…

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

04.03.2021 11:31 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny…

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 11:21 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama