Hongkongská krize ožila. EU by měla na postup Číny reagovat jednotně, žádá Maas

Nejlepší způsob, jak ovlivnit postup Číny v souvislosti s chystaným bezpečnostním zákonem pro Hongkong, je jednotná reakce Evropské unie a zachování dialogu s Pekingem. Dnes to podle agentury DPA prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas. Sankce podle něj nejsou vhodným řešením, Německo nyní neuvažuje ani o zrušení zářijového summitu EU-Čína.

Heiko Maas
doporučujeme

Čínský parlament ve čtvrtek schválil návrh kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány čínské centrální vlády budou moci na základě zákona zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

zdroj: YouTube

Maas dnes zopakoval svou dřívější kritiku zákona a podporu autonomie v této bývalé britské kolonii. "Vysoká míra autonomie Hongkongu nesmí být podlomena. Očekáváme, že práva a svobody občanek i občanů budou chráněna ústavou i principem 'jedna země, dva systémy'," uvedl. Zmíněný princip Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

"Minulost ukázala, že je ze všeho nejvíce nutné vést s Čínou dialog," řekl Maas před dnešní videokonferencí ministrů zahraničí zemí EU. Když bude unie vůči Pekingu vystupovat rozhodně a jednotně, nenechá se rozdělit, pak může situaci kolem Hongkongu ovlivnit, dodal šéf německé diplomacie s tím, že případné protičínské sankce mohou přinést zcela opačný než původně zamýšlený výsledek.

Zrušení summitu EU-Čína, plánovaného na 14. září v Lipsku, nepovažuje Maas za správný krok. "Je toho hodně, o čem chceme a musíme s Čínou hovořit," řekl Maas s tím, že summit pro to bude vhodnou příležitostí. Německo bude ve druhé polovině roku předsednickou zemí evropského bloku.

V souvislosti s přijetím zákona ve čtvrtek Peking z porušení mezinárodních závazků obvinily ve společném komuniké Británie, Spojené státy, Kanada a Austrálie. Podle nich je krok v přímém rozporu s mezinárodními povinnostmi Pekingu vyplývajícími ze společné dohody podepsané Čínou a Británií, která byla do roku 1997 koloniálním správcem Hongkongu. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien o víkendu uvedl, že pokud Čína kontroverzní zákon přijme, "budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každý jedenáctý člověk trpí hlady. Koronavirus může krizi zhoršit

13.07.2020 19:45 Organizace spojených národů varuje před skokovým zvýšením počtu podvyživených lidí ve světě v…

Slovenská vláda navrhla zvýšení pokuty za nedodržení karantény

13.07.2020 19:12 Aktualizováno Slovenská vláda navrhla zvýšení pokut pro lidi, kteří po návratu z rizikových zemí v souvislosti s…

Státy EU kritizovaly Turecko i Čínu, sankce však nepřijaly

13.07.2020 18:46 Státy Evropské unie dnes vyzvaly Turecko, aby upustilo od vojenských a těžebních aktivit ve…

Zranitelní migranti končí na ulici. Řecko jedná nehumánně, říkají Lékaři…

13.07.2020 17:56 Stále více uprchlíkům v Řecku, kteří trpí zdravotními a psychickými problémy, hrozí vystěhování z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy