Hongkongská krize ožila. EU by měla na postup Číny reagovat jednotně, žádá Maas

Nejlepší způsob, jak ovlivnit postup Číny v souvislosti s chystaným bezpečnostním zákonem pro Hongkong, je jednotná reakce Evropské unie a zachování dialogu s Pekingem. Dnes to podle agentury DPA prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas. Sankce podle něj nejsou vhodným řešením, Německo nyní neuvažuje ani o zrušení zářijového summitu EU-Čína.

Čínský parlament ve čtvrtek schválil návrh kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány čínské centrální vlády budou moci na základě zákona zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Maas dnes zopakoval svou dřívější kritiku zákona a podporu autonomie v této bývalé britské kolonii. "Vysoká míra autonomie Hongkongu nesmí být podlomena. Očekáváme, že práva a svobody občanek i občanů budou chráněna ústavou i principem 'jedna země, dva systémy'," uvedl. Zmíněný princip Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

"Minulost ukázala, že je ze všeho nejvíce nutné vést s Čínou dialog," řekl Maas před dnešní videokonferencí ministrů zahraničí zemí EU. Když bude unie vůči Pekingu vystupovat rozhodně a jednotně, nenechá se rozdělit, pak může situaci kolem Hongkongu ovlivnit, dodal šéf německé diplomacie s tím, že případné protičínské sankce mohou přinést zcela opačný než původně zamýšlený výsledek.

Zrušení summitu EU-Čína, plánovaného na 14. září v Lipsku, nepovažuje Maas za správný krok. "Je toho hodně, o čem chceme a musíme s Čínou hovořit," řekl Maas s tím, že summit pro to bude vhodnou příležitostí. Německo bude ve druhé polovině roku předsednickou zemí evropského bloku.

V souvislosti s přijetím zákona ve čtvrtek Peking z porušení mezinárodních závazků obvinily ve společném komuniké Británie, Spojené státy, Kanada a Austrálie. Podle nich je krok v přímém rozporu s mezinárodními povinnostmi Pekingu vyplývajícími ze společné dohody podepsané Čínou a Británií, která byla do roku 1997 koloniálním správcem Hongkongu. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien o víkendu uvedl, že pokud Čína kontroverzní zákon přijme, "budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce".

Související

Antony Blinken

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro energetické zabezpečení Evropy, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na jednání se svým německým protějškem Heikem Maasem se zástupci obou států shodli, že budou společně i nadále stát proti ruským "provokacím" vůči Ukrajině.

Více souvisejících

Heiko Maas EU (Evropská unie) Hongkong Čína demonstrace v Hongkongu Německo

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel se v Česku nadále šíří. Nejvíce mezi náctiletými

V Česku bylo během minulého týdne evidováno 1476 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V letošním roce již bylo odhaleno 9 370 případů pertuse.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy