Evropský parlament čeká volba nového unijního ombudsmana

Nedávno zvolení poslanci Evropské parlamentu budou již v prosinci rozhodovat o tom, kdo se stave novým unijním ombudsmanem či ombudsmankou. Současná ombudsmanka, Emily O’Reilly, která post zastává od roku 2013, je i jedním z pěti kandidátů na následující funkční období.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Na počátku každého nového volebního období volí Evropský parlament ombudsmana, nestranného představitele Evropské unie, který se zabývá stížnostmi unijních občanů týkajícími se špatné administrativy a výkonu funkce ze strany některé z EU institucí či jejích těles. Post unijního ombudsmana vznikl v roce 1993 přijetím tzv. Maastrichtské smlouvy, nebo-li Smlouvy o EU. Od vstupu smlouvy v platnost se v ombudsmanském křesle vystřídali již tři osoby – historicky prvním ombudsmanem EU se v roce 1995 stal finský politik a někdejší ombudsman Jacob Söderman. V roce 2003 ho ve funkci vystřídal řecký vědec a ombudsman Nikiforos Diamandouros. Nyní post zastává irská ombudsmanka Emily O'Reilly.

Kdo se funkce zhostí pro období následujících pěti let? Ve hře je aktuálně celkem pět kandidátů, jednou z nich je i současná ombudsmanka EU – bývalá irská zpravodajka a ombudsmanka Emily O’Reilly. Podle unijního práva je totiž možné být do funkce znovuzvolen. Ostatními kandidáty jsou: Giuseppe Fortunato – ombudsman italského regionu Kampánie, Julia Laffranque – estonská soudkyně Evropského soudu pro lidská práva, Nils Muižnieks – bývalý komisař Rady Evropy, a Cecilia Wikström – bývalá švédská europoslankyně.

Na začátku prosince proběhnou v Evropském parlamentu veřejná slyšení těchto pěti kandidátů, která budou v režii petičního výboru. Během slyšení, která se budou konat 3. prosince, kandidáti představí priority, kterými by se chtěli řídit v případě svého zvolení do funkce ombudsmana Evropské unie. Na základě těchto slyšení následně proběhne během prosincového plenárního zasedání ve Štrasburku tajná volba nového unijního ombudsmana.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama