Evropský parlament čeká nabitý týden: Výbory budou řešit svobodu médií či dětské válečníky

Tento týden bude na půdě unijního parlamentu v Bruselu opravdu rušný. Členové jednotlivých výborů mají na programu debaty o takových tématech, jakými jsou klimatické změny, svoboda médií nebo situace syrských uprchlíků v Turecku.

Děti
doporučujeme

Práce Evropského parlamentu se v tomto týdnu bude odvíjet od schůzí jednotlivých výborů europarlamentu – právě parlamentní výbory jsou jakýmsi epicentrem veškeré práce Evropského parlamentu. Nedávno zvolení poslanci jsou rozděleni do 20 specializovaných stálých výborů, v rámci kterých svojí prací přispívají k vytváření obsahů legislativních návrhů, sami pak mohou předkládat i pozměňovací návrhy pro plenární zasedání.

Je možné v europarlamentu zřídit i jakési podvýbory, nebo zvláštní dočasné výbory, které jsou potřebné pro konkrétní agendu. Na úrovni výborů, které jsou sektorově rozděleny, tak dochází k efektivnějšímu a odbornějšímu rozhodování.

Nejrušnějším dnem bude pravděpodobně středa. V tento den bude výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví hlasovat o návrhu Evropského parlamentu týkajícího se cílů, jež by měly přispět k dalšímu boji proti klimatickým změnám. Tato skutečnost souvisí především s nadcházející klimatickou konferencí OSN, která se bude konat v prosinci.

Výbor pro zahraniční záležitosti ve spolupráci s reprezentanty uprchlické agentury UNHCR při OSN, Evropskou komisí a Evropskou službou pro vnější činnost bude taktéž ve středu vyhodnocovat situaci syrských uprchlíků v Turecku. Řada by měla přijít i na diskuzi týkající se šesti-miliardového fondu Evropské unie, který byl Turecku přidělen za účelem jeho využití pro syrské uprchlíky v oblasti.

V rámci veřejného slyšení výboru občanských svobod a spravedlnosti budou unijní poslanci debatovat na téma svoboda médií, ochrana novinářů, nebo toho, jak potlačovat tzv. „hate speech“ (projevy nenávisti) a dezinformace. Na půdě europarlamentu v rámci těchto debat vystoupí i několik hostů, a to například z nevládní organizace Reportéři bez hranic, investigativní novináři nebo členové z frakce a lobbistické skupiny ILGA, která hájí zájmy heterosexuálů, bisexuálů a dalších na evropské úrovni. Slyšení tohoto výboru by mělo probíhat opět ve středu.

O den později, ve čtvrtek, přijde v rámci Evropského parlamentu – konkrétněji opět v rámci výboru občanských svobod a spravedlnosti, řeč na dětské bojovníky a děti bojovníků, které jsou drženy v Sýrii a Iráku. Debaty se zúčastní i zástupci podvýboru Lidských práv, ochrany a bezpečnosti Evropského parlamentu, dále také experti agentury OSN pro uprchlíky UNHCR, zástupci úřadu unijního protiteroristického koordinátora nebo organizace Save the Children, která se snaží o zajištění lepšího přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a ekonomickým možnostem pro děti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko v lednu zahájí systematické očkování proti covidu, první na řadě…

24.11.2020 13:10 Systematické očkování rakouské populace proti covidu-19 začne v lednu, a to nejdříve v domovech…

Rozpočtový pat EU kvůli Maďarsku a Polsku: Šéf německé diplomacie Maas…

24.11.2020 12:50 Vyřešení rozpočtového patu Evropské unie by mohlo přijít v řádu dní. Dnes to na Berlínském fóru o…

V Polsku zjistili nákazu koronavirem na farmě s norky

24.11.2020 12:42 Polští vědci zjistili osm případů nákazy nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus, u norků…

Španělský král Felipe VI. musel do izolace, byl v kontaktu s nakaženým…

24.11.2020 11:17 Španělský král Felipe VI. odešel do izolace poté, co se v neděli dostal do blízkého kontaktu s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama