Evropský parlament čeká nabitý týden: Výbory budou řešit svobodu médií či dětské válečníky

Tento týden bude na půdě unijního parlamentu v Bruselu opravdu rušný. Členové jednotlivých výborů mají na programu debaty o takových tématech, jakými jsou klimatické změny, svoboda médií nebo situace syrských uprchlíků v Turecku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Děti
doporučujeme

Práce Evropského parlamentu se v tomto týdnu bude odvíjet od schůzí jednotlivých výborů europarlamentu – právě parlamentní výbory jsou jakýmsi epicentrem veškeré práce Evropského parlamentu. Nedávno zvolení poslanci jsou rozděleni do 20 specializovaných stálých výborů, v rámci kterých svojí prací přispívají k vytváření obsahů legislativních návrhů, sami pak mohou předkládat i pozměňovací návrhy pro plenární zasedání.

Je možné v europarlamentu zřídit i jakési podvýbory, nebo zvláštní dočasné výbory, které jsou potřebné pro konkrétní agendu. Na úrovni výborů, které jsou sektorově rozděleny, tak dochází k efektivnějšímu a odbornějšímu rozhodování.

Nejrušnějším dnem bude pravděpodobně středa. V tento den bude výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví hlasovat o návrhu Evropského parlamentu týkajícího se cílů, jež by měly přispět k dalšímu boji proti klimatickým změnám. Tato skutečnost souvisí především s nadcházející klimatickou konferencí OSN, která se bude konat v prosinci.

Výbor pro zahraniční záležitosti ve spolupráci s reprezentanty uprchlické agentury UNHCR při OSN, Evropskou komisí a Evropskou službou pro vnější činnost bude taktéž ve středu vyhodnocovat situaci syrských uprchlíků v Turecku. Řada by měla přijít i na diskuzi týkající se šesti-miliardového fondu Evropské unie, který byl Turecku přidělen za účelem jeho využití pro syrské uprchlíky v oblasti.

V rámci veřejného slyšení výboru občanských svobod a spravedlnosti budou unijní poslanci debatovat na téma svoboda médií, ochrana novinářů, nebo toho, jak potlačovat tzv. „hate speech“ (projevy nenávisti) a dezinformace. Na půdě europarlamentu v rámci těchto debat vystoupí i několik hostů, a to například z nevládní organizace Reportéři bez hranic, investigativní novináři nebo členové z frakce a lobbistické skupiny ILGA, která hájí zájmy heterosexuálů, bisexuálů a dalších na evropské úrovni. Slyšení tohoto výboru by mělo probíhat opět ve středu.

O den později, ve čtvrtek, přijde v rámci Evropského parlamentu – konkrétněji opět v rámci výboru občanských svobod a spravedlnosti, řeč na dětské bojovníky a děti bojovníků, které jsou drženy v Sýrii a Iráku. Debaty se zúčastní i zástupci podvýboru Lidských práv, ochrany a bezpečnosti Evropského parlamentu, dále také experti agentury OSN pro uprchlíky UNHCR, zástupci úřadu unijního protiteroristického koordinátora nebo organizace Save the Children, která se snaží o zajištění lepšího přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a ekonomickým možnostem pro děti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 13:06 Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Demonstrace v Řecku se zvrtly v násilnosti, policie pozatýkala 32 lidí

18.11.2019 12:56 Řecká policie zatkla 32 lidí kvůli násilnostem po nedělním průvodu na počest obětí krvavě…

Konec liberální migrační politiky Merkelové? Německo zřejmě čeká velká…

18.11.2019 12:00 NÁZOR - Poválečná německá politika má pověst umírněné, konsensuální a do značné míry jednotvárné,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama