Co si občané myslí o Evropské unii? Nový průzkum to jasně ukázal

Vzhledem ke skutečnosti, že Evropská unie v posledních několika měsících prošla mnohými personálními obměnami a další jí ještě v nadcházejících měsících čekají, provedl thinktank Evropské rady pro Zahraniční záležitosti velký průzkum napříč unijní občanskou společností. Průzkum se primárně zaměřil na to, co unijní občané v uplynulém období považovali za důležité a které oblasti a politiky se jim jevily jako klíčové. Thinktank dále zjišťoval, jaké by dle občanů měly být priority unie v nadcházejícím volebním cyklu.

Z provedeného průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky byly zveřejněny včera, vyplývá, že si občané Evropské unie přejí, aby byl unijní blok v nadcházejícím období více nezávislý a aby dovedl vyvíjet na okolní státy a mocnosti na mezinárodní scéně větší vliv. Průzkumu se účastnilo okolo čtyřiceti tisíc osob z celkem čtrnácti unijních států – včetně například občanů z České republiky nebo i Slovenska.

Výsledky hovoří jasně, občané unie si přejí, aby „EU byla zodpovědným hráčem v nebezpečném světě.“ Evropský blok by se měl dále soustředit na sledování vlastního „kurzu“ ve vysoce soutěživém a multipolárním prostředí, které na jednotlivé hráče vyvíjí nezanedbatelný nátlak. Unie by se také podle občanů EU měla vyhýbat konfliktům, které se jí přímo netýkají, a namísto toho by se měla soustředit na řešení těch krizí, které ovlivňují, nebo mohou ovlivňovat, její zájmy.

Obecně z průzkumu vyplývá, že občané vkládají více důvěry v Evropskou unii a její instituce v oblasti jejich ochrany před dalšími aktéry či mocnostmi, než jakou vkládají v jejich národní vlády. Občané by si také přáli, aby byla unie neutrální v otázkách sporů mezi Spojenými státy a Čínou, či Spojenými státy a Ruskem. Značná část obyvatel unie nadále také věří tomu, že se Rusko snaží destabilizovat politický systém Evropy.

Většina dotázaných občanů by si v blízké době nepřála rozšíření Evropské unie, nejvíce by se proti unijnímu rozšíření o další země západního Balkánu stavěly ty členské státy, které jsou tzv. čistými plátci do rozpočtu EU – toto se týká především zemí, jako je např. Francie, Německo nebo Nizozemí.

Největší nejistotu a obavy v lidech napříč Evropskou unií vzbuzují i nadále témata migrační krize a klimatických změn, ukázal průzkum. V téměř všech zkoumaných zemích vyšlo najevo, že by si občané přáli, aby se téma klimatických změn stalo unijní prioritou číslo jedna.

Občané Evropské unie tak v nejnovějším průzkumu veřejného mínění poukázali na to, že požadují, aby bylo nové unijní vedení více zodpovědné a aby přizpůsobilo své rozhodování aktuálně se měnícímu mezinárodnímu prostředí.  

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) průzkumy USA (Spojené státy americké) Evropská rada Rusko migrační krize Klimatické změny veřejnost evropská komise

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy