Co si občané myslí o Evropské unii? Nový průzkum to jasně ukázal

Vzhledem ke skutečnosti, že Evropská unie v posledních několika měsících prošla mnohými personálními obměnami a další jí ještě v nadcházejících měsících čekají, provedl thinktank Evropské rady pro Zahraniční záležitosti velký průzkum napříč unijní občanskou společností. Průzkum se primárně zaměřil na to, co unijní občané v uplynulém období považovali za důležité a které oblasti a politiky se jim jevily jako klíčové. Thinktank dále zjišťoval, jaké by dle občanů měly být priority unie v nadcházejícím volebním cyklu.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

Z provedeného průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky byly zveřejněny včera, vyplývá, že si občané Evropské unie přejí, aby byl unijní blok v nadcházejícím období více nezávislý a aby dovedl vyvíjet na okolní státy a mocnosti na mezinárodní scéně větší vliv. Průzkumu se účastnilo okolo čtyřiceti tisíc osob z celkem čtrnácti unijních států – včetně například občanů z České republiky nebo i Slovenska.

Výsledky hovoří jasně, občané unie si přejí, aby „EU byla zodpovědným hráčem v nebezpečném světě.“ Evropský blok by se měl dále soustředit na sledování vlastního „kurzu“ ve vysoce soutěživém a multipolárním prostředí, které na jednotlivé hráče vyvíjí nezanedbatelný nátlak. Unie by se také podle občanů EU měla vyhýbat konfliktům, které se jí přímo netýkají, a namísto toho by se měla soustředit na řešení těch krizí, které ovlivňují, nebo mohou ovlivňovat, její zájmy.

Obecně z průzkumu vyplývá, že občané vkládají více důvěry v Evropskou unii a její instituce v oblasti jejich ochrany před dalšími aktéry či mocnostmi, než jakou vkládají v jejich národní vlády. Občané by si také přáli, aby byla unie neutrální v otázkách sporů mezi Spojenými státy a Čínou, či Spojenými státy a Ruskem. Značná část obyvatel unie nadále také věří tomu, že se Rusko snaží destabilizovat politický systém Evropy.

Většina dotázaných občanů by si v blízké době nepřála rozšíření Evropské unie, nejvíce by se proti unijnímu rozšíření o další země západního Balkánu stavěly ty členské státy, které jsou tzv. čistými plátci do rozpočtu EU – toto se týká především zemí, jako je např. Francie, Německo nebo Nizozemí.

Největší nejistotu a obavy v lidech napříč Evropskou unií vzbuzují i nadále témata migrační krize a klimatických změn, ukázal průzkum. V téměř všech zkoumaných zemích vyšlo najevo, že by si občané přáli, aby se téma klimatických změn stalo unijní prioritou číslo jedna.

Občané Evropské unie tak v nejnovějším průzkumu veřejného mínění poukázali na to, že požadují, aby bylo nové unijní vedení více zodpovědné a aby přizpůsobilo své rozhodování aktuálně se měnícímu mezinárodnímu prostředí.  

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová se postavila Netanjahuovi: Odmítá anexi okupovaného Západního…

17.09.2019 14:38 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes jasně odmítla plány izraelského premiéra Benjamina…

Trest za zabití Filipínce? Slovenský soud útočníkovi prodloužil vězení

17.09.2019 14:08 Odvolací soud dnes zpřísnil trest Slovákovi, po jehož útoku v centru Bratislavy zemřel loni…

Rakouská policie zabavila český kamion, brzdové hadičky měl přelepené…

17.09.2019 13:09 Rakouská dálniční policie na jihu země zastavila českého řidiče, jehož kamión jel tunelem s…

Francouzská policie evakuuje 1000 migrantů z tělocvičny na severu země

17.09.2019 12:44 Aktualizováno Francouzská policie evakuuje asi 1000 migrantů z tělocvičny a stanů postavených v její blízkosti ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama