I v Evropském parlamentu si včera připomněli pád Berlínské zdi

Německo a další země Evropské unie si od minulého týdne připomínají pád Berlínské zdi z roku 1989 a ani unijní instituce nezůstávají pozadu. Na půdě Evropského parlamentu si europoslanci včera v rámci ceremonie k třicetiletému výročí od pádu zdi, jež po desetiletí rozdělovala nejen Německo ale i celou Evropu na dvě sféry, připomněli události podzimu roku 1989, ale také to, jak křehká demokracie může být.

David-Maria Sassoli
doporučujeme

Výroční ceremonie se mimo běžné členy a zástupce Evropského parlamentu či jeho předsedy zúčastnil i předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäube. Někdejší předseda německé křesťansko-demokratické strany CDU na půdě europarlamentu vystoupil s projevem, ve kterém upozornil na nebezpečí ztráty vybojovaných hodnot a svobody. Předseda Bundestagu společně s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim proto vyzvali k větší unijní jednotně a kooperaci.

Nový předseda Evropského parlamentu Sassoli hovořil také o skutečnosti, jak pád Berlínské zdi, která od roku 1961 rozdělovala tehdejší Berlín na západní a východní, znamenal počátek zcela nové éry pro miliony Evropanů. Sassoli také vyzdvihl, že ačkoliv byly po roce 1989 napříč celým evropským kontinentem nově stanoveny demokratické hodnoty a principy, neznamená to, že tyto jsou v současné době nezvratitelné. Právě naopak.

Demokratické hodnoty je v dnešním chaotickém světě potřeba ochraňovat před vnějšími vlivy, stejně jako i před hrozbami přicházejícími zevnitř daných politických systémů. Mezi tyto vnitřní hrozby můžeme v současné době řadit například xenofobii, rasismus či formy extrémního nacionalismu a antisemitismu.

Podle slov předsedy Sassoliho musíme proti vnitřním i vnějším tlakům a hrozbám společně bojovat, a to jednotně a s odhodláním, pokud my – jakožto Evropané a unijní občané, chceme ochraňovat a respektovat to, co po pádu Berlínské zdi vzniklo. „Věřím, že můžeme tuto bitvu vyhrát pouze tehdy, budeme-li jednotní,“ vyjádřil předseda europarlamentu. Schäube na něj navázal a dodal, že pád Berlínské zdi a události, které ihned vzápětí následovaly, „nemají v historii obdobný precedent.“

Musíme si uvědomovat to, čeho je možné dosáhnout, pokud lidé pracují za účelem dosažení určitého cíle společně,“ pronesl Sassoli v Bruselu. Poukazoval tak i práci samotného Evropského parlamentu, jehož úkolem je sloužit politickým účelům, ale také chránit společný prospěch a blahobyt všech unijních občanů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan poslal Macrona na psychiatrické vyšetření

24.10.2020 17:58 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes doporučil svému francouzskému protějšku, aby se…

Slovinsko kvůli covidu zavře hranice s Itálií

24.10.2020 17:48 Slovinsko od pondělka zavře hranice s Itálií. Italům ale umožní tranzit přes zemi, který nesmí…

V Rakousku stoupá počet nakažených. Za den poprvé přes 3000

24.10.2020 15:34 V Rakousku překonal denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem poprvé hranici tří tisíc…

V Itálii při protestu proti zákazu vycházení zasahovala policie

24.10.2020 13:27 Při pátečním protestu proti opatřením zavedeným proti koronaviru na jihu Itálie zasahovala policie.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama