V Bruselu začíná summit lídrů Evropské rady. O čem všem se bude jednat?

V belgickém Bruselu dnes odpoledne začne dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Hlavy unijních států či jejich vlád se začnou do unijní metropole sjíždět krátce po obědě. Na pořadu jednání a debat budou klíčové záležitosti, se kterými se současná osmadvacítka potýká. Jednání budou zakončena tiskovou konferencí v průběhu zítřejšího dne, čas bude ještě upřesněn.

Donald Tusk

Okamžik, na který se na kontinentu čekalo několik měsíců, konečně nadešel. Do Bruselu se opět sjíždějí vrchní výkonní představitelé členských států Evropské unie, aby prodiskutovali a případně nalezli shodu na některé ze zcela fundamentálních otázek, jež současnou unijní politiku provázejí. Jakým tématům se tedy budou lídři věnovat? A jaké výstupy můžeme očekávat?

V první řadě, a to asi nikoho nepřekvapí, bude na pořadu jednání brexit. Odchod Spojeného království z EU je totiž naplánovaný na 31. říjen tohoto roku. Ani dva týdny před očekávaným „exitem“ však neexistuje shoda na podobě výstupové dohody. Stav a podmínky brexitu jsou tak stále nejasné, a to jak pro občany britských ostrovů, tak pro občany na evropském kontinentu. Unijní strana je otevřená a odhodlaná smlouvu s britskými protějšky dojednat, aby tak předešla možným negativním dopadům případného odchodu Británie z EU bez dohody. Podaří se na klíčovém unijním summit tento oříšek konečně rozlousknout, nebo dojde k dalšímu odkladu brexitu?

Očekává se, že se unijní představitelé pozastaví i u otázky rozšíření EU o další země – konkrétněji o Albánii a Severní Makedonii. Zcela klíčovým tématem, o němž budou hlavy států a vlád diskutovat, bude i situace na severovýchodě Sýrie. EU jednohlasně turecký útok proti Kurdům v dané oblasti před několika dny odsoudila, nyní by se měly projednat další kroky. Unijní strana požaduje okamžité zastavení turecké operace a stažení tureckých jednotek z regionu. 

Mimo již zmíněná témata budou na pořadu jednání i diskuze o unijním rozpočtu a víceletém finančním rámci pro období 2021-2027. Tato část summitu bude pod záštitou představitelů finského předsednictví. Setkání na nejvyšší úrovni se dnes zúčastní i nově zvolená předsedkyně Evropské komise – Ursula von der Leyenová. Ta při své návštěvě představí svým unijním kolegům novou strategickou agendu a priority, na které hodlá v průběhu svého mandátu klást důraz.

V poslední řadě se lídři zcela jistě pozastaví i u problematiky ochrany životního prostředí a klimatických změn, jež byly předmětem nedávno konaného summitu OSN v New Yorku. Předpokládá se, že si unijní lídři ujasní své pohledy ohledně mezinárodního rozměru klimatických změn, a to i kvůli skutečnosti, že se již v prosinci bude konat další ze série světových klimatických summitů, tentokrát v Santiagu de Chile.

Příští summit Evropské rady je naplánovaný na prosinec a bude sloužit především k finalizaci stanovisek z některých oblastí unijních politik. Aktuálně probíhající říjnový summit se však z hlediska široké škály důležitých témat jeví jako zcela klíčový pro další směřování a fungování unijního celku.

NÁZOR: Ustoupila Merkelová příliš autoritářům? Analytik předvídá vývoj v EU

22.09.2021 00:01 Během 16 let v úřadu německé kancléřky zažila Angela Merkelová všechny tři hlavní krize EU v…

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Související:

Právě se děje

reklama