V Bruselu začíná summit lídrů Evropské rady. O čem všem se bude jednat?

V belgickém Bruselu dnes odpoledne začne dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Hlavy unijních států či jejich vlád se začnou do unijní metropole sjíždět krátce po obědě. Na pořadu jednání a debat budou klíčové záležitosti, se kterými se současná osmadvacítka potýká. Jednání budou zakončena tiskovou konferencí v průběhu zítřejšího dne, čas bude ještě upřesněn.

Donald Tusk
doporučujeme

Okamžik, na který se na kontinentu čekalo několik měsíců, konečně nadešel. Do Bruselu se opět sjíždějí vrchní výkonní představitelé členských států Evropské unie, aby prodiskutovali a případně nalezli shodu na některé ze zcela fundamentálních otázek, jež současnou unijní politiku provázejí. Jakým tématům se tedy budou lídři věnovat? A jaké výstupy můžeme očekávat?

V první řadě, a to asi nikoho nepřekvapí, bude na pořadu jednání brexit. Odchod Spojeného království z EU je totiž naplánovaný na 31. říjen tohoto roku. Ani dva týdny před očekávaným „exitem“ však neexistuje shoda na podobě výstupové dohody. Stav a podmínky brexitu jsou tak stále nejasné, a to jak pro občany britských ostrovů, tak pro občany na evropském kontinentu. Unijní strana je otevřená a odhodlaná smlouvu s britskými protějšky dojednat, aby tak předešla možným negativním dopadům případného odchodu Británie z EU bez dohody. Podaří se na klíčovém unijním summit tento oříšek konečně rozlousknout, nebo dojde k dalšímu odkladu brexitu?

Očekává se, že se unijní představitelé pozastaví i u otázky rozšíření EU o další země – konkrétněji o Albánii a Severní Makedonii. Zcela klíčovým tématem, o němž budou hlavy států a vlád diskutovat, bude i situace na severovýchodě Sýrie. EU jednohlasně turecký útok proti Kurdům v dané oblasti před několika dny odsoudila, nyní by se měly projednat další kroky. Unijní strana požaduje okamžité zastavení turecké operace a stažení tureckých jednotek z regionu. 

Mimo již zmíněná témata budou na pořadu jednání i diskuze o unijním rozpočtu a víceletém finančním rámci pro období 2021-2027. Tato část summitu bude pod záštitou představitelů finského předsednictví. Setkání na nejvyšší úrovni se dnes zúčastní i nově zvolená předsedkyně Evropské komise – Ursula von der Leyenová. Ta při své návštěvě představí svým unijním kolegům novou strategickou agendu a priority, na které hodlá v průběhu svého mandátu klást důraz.

V poslední řadě se lídři zcela jistě pozastaví i u problematiky ochrany životního prostředí a klimatických změn, jež byly předmětem nedávno konaného summitu OSN v New Yorku. Předpokládá se, že si unijní lídři ujasní své pohledy ohledně mezinárodního rozměru klimatických změn, a to i kvůli skutečnosti, že se již v prosinci bude konat další ze série světových klimatických summitů, tentokrát v Santiagu de Chile.

Příští summit Evropské rady je naplánovaný na prosinec a bude sloužit především k finalizaci stanovisek z některých oblastí unijních politik. Aktuálně probíhající říjnový summit se však z hlediska široké škály důležitých témat jeví jako zcela klíčový pro další směřování a fungování unijního celku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční zákaz vycházení bude i v Kalábrii a na Sardinii, madridský region…

23.10.2020 12:51 Aktualizováno Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

"Česko je nejhorší v Evropě a ministr porušuje opatření." Světová média si…

23.10.2020 12:10 Pádu ministra zdravotnictví Romana Prymuly, kterého premiér Andrej Babiš vyzval k rezignaci, si…

Slovensko oznámilo 2581 nových infekcí covid-19, Polsko zpřísňuje opatření

23.10.2020 12:08 Aktualizováno Slovensko oznámilo 2581 nově potvrzených případů koronaviru za den. Je to dosud nejvyšší denní…

Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest…

23.10.2020 10:46 Aktualizováno Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama