V Bruselu začíná summit lídrů Evropské rady. O čem všem se bude jednat?

V belgickém Bruselu dnes odpoledne začne dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Hlavy unijních států či jejich vlád se začnou do unijní metropole sjíždět krátce po obědě. Na pořadu jednání a debat budou klíčové záležitosti, se kterými se současná osmadvacítka potýká. Jednání budou zakončena tiskovou konferencí v průběhu zítřejšího dne, čas bude ještě upřesněn.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Tusk
doporučujeme

Okamžik, na který se na kontinentu čekalo několik měsíců, konečně nadešel. Do Bruselu se opět sjíždějí vrchní výkonní představitelé členských států Evropské unie, aby prodiskutovali a případně nalezli shodu na některé ze zcela fundamentálních otázek, jež současnou unijní politiku provázejí. Jakým tématům se tedy budou lídři věnovat? A jaké výstupy můžeme očekávat?

V první řadě, a to asi nikoho nepřekvapí, bude na pořadu jednání brexit. Odchod Spojeného království z EU je totiž naplánovaný na 31. říjen tohoto roku. Ani dva týdny před očekávaným „exitem“ však neexistuje shoda na podobě výstupové dohody. Stav a podmínky brexitu jsou tak stále nejasné, a to jak pro občany britských ostrovů, tak pro občany na evropském kontinentu. Unijní strana je otevřená a odhodlaná smlouvu s britskými protějšky dojednat, aby tak předešla možným negativním dopadům případného odchodu Británie z EU bez dohody. Podaří se na klíčovém unijním summit tento oříšek konečně rozlousknout, nebo dojde k dalšímu odkladu brexitu?

Očekává se, že se unijní představitelé pozastaví i u otázky rozšíření EU o další země – konkrétněji o Albánii a Severní Makedonii. Zcela klíčovým tématem, o němž budou hlavy států a vlád diskutovat, bude i situace na severovýchodě Sýrie. EU jednohlasně turecký útok proti Kurdům v dané oblasti před několika dny odsoudila, nyní by se měly projednat další kroky. Unijní strana požaduje okamžité zastavení turecké operace a stažení tureckých jednotek z regionu. 

Mimo již zmíněná témata budou na pořadu jednání i diskuze o unijním rozpočtu a víceletém finančním rámci pro období 2021-2027. Tato část summitu bude pod záštitou představitelů finského předsednictví. Setkání na nejvyšší úrovni se dnes zúčastní i nově zvolená předsedkyně Evropské komise – Ursula von der Leyenová. Ta při své návštěvě představí svým unijním kolegům novou strategickou agendu a priority, na které hodlá v průběhu svého mandátu klást důraz.

V poslední řadě se lídři zcela jistě pozastaví i u problematiky ochrany životního prostředí a klimatických změn, jež byly předmětem nedávno konaného summitu OSN v New Yorku. Předpokládá se, že si unijní lídři ujasní své pohledy ohledně mezinárodního rozměru klimatických změn, a to i kvůli skutečnosti, že se již v prosinci bude konat další ze série světových klimatických summitů, tentokrát v Santiagu de Chile.

Příští summit Evropské rady je naplánovaný na prosinec a bude sloužit především k finalizaci stanovisek z některých oblastí unijních politik. Aktuálně probíhající říjnový summit se však z hlediska široké škály důležitých témat jeví jako zcela klíčový pro další směřování a fungování unijního celku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za den 31 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19

01.06.2020 21:49 Ve francouzských nemocnicích zemřelo za uplynulý den 31 pacientů s covidem-19. Denní počet úmrtí se…

Slovensko zruší většinu omezení v souvislosti s koronavirem

01.06.2020 20:41 Slovensko umožní sportovní soutěže, s omezeními i další hromadné akce a zruší také většinu zbylých…

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

01.06.2020 15:06 Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí…

Norsko a Finsko otevírají restaurace, v Nizozemí mohou lidé i do kina

01.06.2020 14:22 V Norsku, Finsku a Nizozemsku se dnes opět otevřely restaurace, kavárny a bary, které místní vlády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy