Vyhlásí Katalánsko nové referendum za nezávislost?

Současný předseda katalánské vlády – Quim Torra, v průběhu včerejšího dne vyzval k zastavení demonstrací a násilností, které od počátku tohoto týdne probíhají nejen v ulicích Katalánska. Situace není nadále udržitelná, katalánské odbory navíc na dnešní den plánují všeobecnou stávku. Centrální vláda v Madridu proto začíná uvažovat nad převzetím kontroly nad katalánskou policií.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Quim Torra, mimo to, že hlásá zastavení násilných protestů v ulicích Barcelony a v dalších katalánských městech, hlásá i možné vyhlášení dalšího referenda za nezávislost Katalánska. Ve svém projevu před regionálním katalánským parlamentem zdůraznil, že si musí Katalánsko obhajovat svoje práva, mezi které svoboda projevu bezprostředně patří.

Torrův argument o znovuotevření otázky katalánského referenda přichází jako reakce na rozhodnutí španělského Nejvyššího soudu o uvěznění bývalých katalánských lídrů, kteří se podíleli na konání referenda v roce 2017. Předseda regionální vlády jako by se znovu pokusil rozdmýchat v Kataláncích touhu a odhodlání, zdůraznil totiž, že by mělo dojít k „dokončení procesu potvrzujícího nezávislost.“

Nicméně je potřeba poznamenat, že se Torrův návrh nesetkal v regionálním parlamentu s pozitivním ohlasy. Proti konání dalšího referenda o nezávislosti jsou politici, kteří za „běžných“ podmínek nezávislost autonomního katalánského regionu podporují, a dokonce i představitelé stran, kteří regionální katalánskou vládu spoluformují.

Španělský deník El Diario dokonce napsal, že byli členové tamějšího parlamentu při projevu jejich předsedy šokováni. Podle slov některých z nich není současná situace vhodná pro stanovování dalších termínů.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Demonstrace v Řecku se zvrtly v násilnosti, policie pozatýkala 32 lidí

18.11.2019 12:56 Řecká policie zatkla 32 lidí kvůli násilnostem po nedělním průvodu na počest obětí krvavě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama