Nástupkyně Merkelové přichází s návrhem pro vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny v Sýrii

Spolková ministryně obrany – Annegret Kramp-Karrenbauerová, současná členka vládnoucí strany Angely Merkelové a pravděpodobně i její nástupkyně, přišla na začátku týdne s novou iniciativou. Podle jejích slov má iniciativa vést ke stabilizaci regionu severovýchodní Sýrie, který se již téměř před dvěma týdny stal cílem turecké vojenské ofenzívy. Kramp-Karrenbauerová navrhuje vytvoření „mezinárodně kontrolované bezpečnostní zóny,“ plán hodlá v tomto týdnu prodiskutovat s ostatními členy Severoatlantické aliance.

Situace na severovýchodě Sýrie je podle ministryně obrany kritická a Německo podle ní nemůže nadále být pouhým „pozorovatelem“ této krize. Návrh vytvoření mezinárodně kontrolované bezpečnostní zóny je prvním návrhem vojenské iniciativy ze strany Německa v oblasti Středního Východu. Německo totiž typicky hájí pozici jakéhosi mediátora, který se přiklání spíše k diplomatickému řešení sporů. To, že je Německo ochotno opustit od jakési pomyslné doktríny „nepřílišného vměšování se“, dokazuje, že je situace opravdu urgentní.

Poměrně kontroverzním prvkem návrhu může být to, že si Kramp-Karrenbauerová představuje, že dohled nad „bezpečnostní zónou“ bude probíhat ve spolupráci s Tureckem a Ruskem. Zóna má napomoci k boji proti terorismu a tzv. samozvanému islámskému státu, jehož mnozí členové při tureckém obsazení syrského území uprchli z kurdského zajetí. Iniciativa „mezinárodní zóny“ však nebyla ministryní doposud detailněji vysvětlená, není tedy jisté, jestli by například došlo k vyslání německých jednotek do oblasti či nikoliv. Takovýto krok by si musel žádat souhlas německého parlamentu.

Ačkoliv však ministryně obrany o možné iniciativě debatovala se samotnou kancléřkou Merkelovou, koaliční ani opoziční strany doposud v dané záležitosti nekonzultovala. V rámci koaliční sociálně-demokratické SPD proto iniciativa Kramp-Karrenbauerové vyvolala určité znepokojení. Na to však ministryně argumentovala, že o záležitosti textovou zprávou informovala spolkového ministra zahraničí Heika Maase, který je právě členem SPD. Podle Maase bude potřeba celou věc velmi brzy a detailněji prodiskutovat.

Prohlášení o mezinárodní zóně v Sýrii dále překvapilo i bavorskou CSU nebo zelené, kteří se k návrhu staví spíše skepticky. Než se tedy Německo se svým „novým plánem“ obrátí na další světové mocnosti, bude si muset zamést před v vlastním prahem. Nejprve bude potřeba iniciativu obhájit na národní úrovni, především u koaličních partnerů, aby mohlo dojít k přesunu jednání na evropskou a celosvětovou úroveň.

Související

Norbert Röttgen

Německá vládní CDU volí nového předsedu, kandidáti jsou tři

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové si v sobotu vybere nové vedení. O post předsedy, který otevírá cestu ke kandidatuře na kancléře, se uchází tři zájemci - ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Více souvisejících

Annegret Krampová-Karrenbauerová Německo Sýrie CDU EU (Evropská unie) Turecko Kurdové Angela Merkelová Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) NATO

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy