Komentář: Fraška jménem brexit aneb kdo zemi vyvede z EU?

Premiér Spojeného království Boris Johnson si až do nedávna stál za tvrzením, že je v nejlepším zájmu země, aby k brexitu k 31. říjnu tohoto roku opravdu došlo. Vzhledem ke stávající situaci, nejistotě ve výstupovém procesu a prodlužování debat o ukotvení potřebné legislativy za účelem provedení britského odchodu z EU se však zdá, že i doposud neoblomný Johnson mění nejen svoji rétoriku, ale i snad strategii.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

V současné se době se čeká na to, než lídři zbylých sedmadvaceti členských zemí Evropské unie rozhodnou o tom, zda Spojenému království umožní další odklad brexitu. Ten by měl být podle všeho odsunut maximálně na konec ledna. Mnozí z představitelů unijních států jsou však k dalšímu odkladu brexitu skeptičtí.

Pravdou je, že jsme již byli svědky pár odkladů, díky kterým se brexitový proces nadále prodlužuje. Kolikrát bude muset EU Británii poskytnout další odklad, než se aktéři britského politického systému konečně shodnou na tom, co chtějí, a na základě těchto požadavků konečně z EU vystoupí?

Pozitivní skutečností současné stále chaotické situace je alespoň to, že „nová“ podoba rozvodové smlouvy má konečně podporu britské dolní sněmovny. Ta však následně po jejím odsouhlasení odmítla přijetí potřebné prováděcí legislativy, která má umožnit inkorporaci brexitové dohody do britského právního systému, během krátkého horizontu tří dnů.

Z Downing Street se proto ozývá, že pokud bude britský parlament hlasovat pro stále další odklady brexitu než pro to, aby konečně došlo k přijetí finální podoby dohody a následnému odchodu země z Evropské unie, bude potřeba vyhlásit všeobecné volby.

Postoj Johnsona k možným předčasným volbám však není zcela jasný a jednoznačný. I v případně možného vypsání voleb totiž Johnsonovi dochází čas. Poslední možný termín hlasování v tomto roce je totiž stanoven na 12. prosinec, volbě však musí ze zákona předcházet pěti-týdenní kampaň.

Je však možné, že pokud unijní státy Británii umožní další, možná i kratší odkad brexitu, a pokud v tomto prodlouženém období dojde k přijetí potřebných legislativních aktů, bude se moci Johnson a jeho vláda zase soustředit na ratifikaci brexitové dohody, kterou poslanci před pár dny v rámci druhého parlamentního čtení schválili.

Takovýto scénář by zajisté uspokojil i francouzskou stranu, která se k další „flextenzi“ (z anglického flexible extension – krátký/flexibilní odklad, pozn.red.) staví s určitým odstupem. Zda EU a její lídři garantují Británii další odklad, bude známo na konci tohoto týdne.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 19:44 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

V Itálii zemřelo dalších 111 lidí s nemocí covid-19

30.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33.340. O den…

Španělsko hlásí "jen" čtyři oběti covid-19, ještě nedávno umíraly stovky…

30.05.2020 17:57 Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy