Komentář: Fraška jménem brexit aneb kdo zemi vyvede z EU?

Premiér Spojeného království Boris Johnson si až do nedávna stál za tvrzením, že je v nejlepším zájmu země, aby k brexitu k 31. říjnu tohoto roku opravdu došlo. Vzhledem ke stávající situaci, nejistotě ve výstupovém procesu a prodlužování debat o ukotvení potřebné legislativy za účelem provedení britského odchodu z EU se však zdá, že i doposud neoblomný Johnson mění nejen svoji rétoriku, ale i snad strategii.

Boris Johnson
doporučujeme

V současné se době se čeká na to, než lídři zbylých sedmadvaceti členských zemí Evropské unie rozhodnou o tom, zda Spojenému království umožní další odklad brexitu. Ten by měl být podle všeho odsunut maximálně na konec ledna. Mnozí z představitelů unijních států jsou však k dalšímu odkladu brexitu skeptičtí.

Pravdou je, že jsme již byli svědky pár odkladů, díky kterým se brexitový proces nadále prodlužuje. Kolikrát bude muset EU Británii poskytnout další odklad, než se aktéři britského politického systému konečně shodnou na tom, co chtějí, a na základě těchto požadavků konečně z EU vystoupí?

Pozitivní skutečností současné stále chaotické situace je alespoň to, že „nová“ podoba rozvodové smlouvy má konečně podporu britské dolní sněmovny. Ta však následně po jejím odsouhlasení odmítla přijetí potřebné prováděcí legislativy, která má umožnit inkorporaci brexitové dohody do britského právního systému, během krátkého horizontu tří dnů.

Z Downing Street se proto ozývá, že pokud bude britský parlament hlasovat pro stále další odklady brexitu než pro to, aby konečně došlo k přijetí finální podoby dohody a následnému odchodu země z Evropské unie, bude potřeba vyhlásit všeobecné volby.

Postoj Johnsona k možným předčasným volbám však není zcela jasný a jednoznačný. I v případně možného vypsání voleb totiž Johnsonovi dochází čas. Poslední možný termín hlasování v tomto roce je totiž stanoven na 12. prosinec, volbě však musí ze zákona předcházet pěti-týdenní kampaň.

Je však možné, že pokud unijní státy Británii umožní další, možná i kratší odkad brexitu, a pokud v tomto prodlouženém období dojde k přijetí potřebných legislativních aktů, bude se moci Johnson a jeho vláda zase soustředit na ratifikaci brexitové dohody, kterou poslanci před pár dny v rámci druhého parlamentního čtení schválili.

Takovýto scénář by zajisté uspokojil i francouzskou stranu, která se k další „flextenzi“ (z anglického flexible extension – krátký/flexibilní odklad, pozn.red.) staví s určitým odstupem. Zda EU a její lídři garantují Británii další odklad, bude známo na konci tohoto týdne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama