Komentář: Zažije o víkendu rakouská politická scéna návrat krajní pravice?

KOMENTÁŘ - Sousední Rakousko čekají již tuto neděli parlamentní volby. Na základě jejich výsledku pak dojde k vytvoření nové vlády. Předchozí rakouská vládní koalice, která byla ustavena v roce 2017, byla totiž již na jaře tohoto roku rozpuštěna kvůli korupčnímu skandálu tehdejšího předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Mnozí očekávají, že se k Rakouské lidové straně (ÖVP) Sebastiana Kurze, která volby s největší pravděpodobností vyhraje, opět přidá Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Strany byly koaličními partnery v předchozí vládě od prosince 2017 do jejího pádu v květnu 2019. Co by však obnovení jejich spojenectví zemi přineslo?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)
doporučujeme

Svobodná strana Rakouska - FPÖ, kterou aktuálně vede nový předseda Norbert Hofer, je jednou z možných kandidátek na budoucího koaličního partnera Kurzovy Rakouské lidové strany. FPÖ je stranou s národně-konzervativním zaměřením, krajně pravicovou a populistickou. A jako strana takového charakteru dokáže v dnešním Rakousku upoutat pozornost mnohých voličů, především podnikatelů a mladých lidí či studentů.

Strana má podporu také u té části voličů, kteří jsou nespokojení se současnými politikami, nastavením a fungováním současné Evropské unie. FPÖ tedy staví na logice „Rakousko na prvním místě,“ národní identita a autonomie země hrají v programu strany důležitou, ne-li klíčovou, roli. I z důvodu historicky tradiční neutrality Rakouska v předchozím století je logické, proč je strana pro současný politický systém země nepostradatelná.

Strany typu Svobodné strany Rakouska napříč evropským blokem získávají v posledních několika letech na síle, svojí rétorikou dokáží totiž oslovit široké spektrum voličů, především těch nespokojených a euro-pesimistických, kterých je v Evropě stále více. Nebo se to tak alespoň jeví. I kvůli schopnosti oslavovat velké skupiny voličů je možné, že si Kurz, kterému poslední průzkumy veřejného mínění odhadují zisk okolo 34 procent hlasů, FPÖ do vlády opětovně přizve.

Sebastian Kurz, který se s největší pravděpodobností stane již podruhé rakouským kancléřem, však bude mít veškeré „karty“ ve svých rukou. My se proto nyní můžeme jen dohadovat o tom, kterou z ostatních politických stran si zvolí za svého koaličního partnera pro nadcházející volební období. Jedno je ale jasné, FPÖ kvůli předchozímu skandálu s videonahrávkou, která unikla v květnu, ztratila nemalou část svých voličů. A mnozí z nich budou podporovat právě Kurze. Nadále však průzkumy straně přisuzují zisk okolo 20 procent hlasů, což by se spojení s vedoucí ÖVP znamenalo vytvoření vládní většiny.

Tyto ale i další skutečnosti, jako např. shoda ohledně otázky migrace, tak nahrávají tomu, že by Kurz opravdu mohl do své příští koaliční vlády opětovně přizvat FPÖ. I díky jejím voličům se totiž již za pár dní znovu stane nejmladším rakouským kancléřem.

Kvůli nacionalistickým a proti-unijním postojům strany FPÖ budou lídři v Bruselu průběh víkendových voleb v Rakousku zajisté pečlivě sledovat. Možné obnovení koalice stran ÖVP a FPÖ by totiž mohlo vést k radikalizaci nálad rakouské společnosti i v tamější politice jako takové. Unijní státníci se obávají, že by Rakousko mohlo požadovat obměnu unijního primárního práva či principu subsidiarity.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama