Komentář: Zažije o víkendu rakouská politická scéna návrat krajní pravice?

KOMENTÁŘ - Sousední Rakousko čekají již tuto neděli parlamentní volby. Na základě jejich výsledku pak dojde k vytvoření nové vlády. Předchozí rakouská vládní koalice, která byla ustavena v roce 2017, byla totiž již na jaře tohoto roku rozpuštěna kvůli korupčnímu skandálu tehdejšího předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Mnozí očekávají, že se k Rakouské lidové straně (ÖVP) Sebastiana Kurze, která volby s největší pravděpodobností vyhraje, opět přidá Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Strany byly koaličními partnery v předchozí vládě od prosince 2017 do jejího pádu v květnu 2019. Co by však obnovení jejich spojenectví zemi přineslo?

Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)

Svobodná strana Rakouska - FPÖ, kterou aktuálně vede nový předseda Norbert Hofer, je jednou z možných kandidátek na budoucího koaličního partnera Kurzovy Rakouské lidové strany. FPÖ je stranou s národně-konzervativním zaměřením, krajně pravicovou a populistickou. A jako strana takového charakteru dokáže v dnešním Rakousku upoutat pozornost mnohých voličů, především podnikatelů a mladých lidí či studentů.

Strana má podporu také u té části voličů, kteří jsou nespokojení se současnými politikami, nastavením a fungováním současné Evropské unie. FPÖ tedy staví na logice „Rakousko na prvním místě,“ národní identita a autonomie země hrají v programu strany důležitou, ne-li klíčovou, roli. I z důvodu historicky tradiční neutrality Rakouska v předchozím století je logické, proč je strana pro současný politický systém země nepostradatelná.

Strany typu Svobodné strany Rakouska napříč evropským blokem získávají v posledních několika letech na síle, svojí rétorikou dokáží totiž oslovit široké spektrum voličů, především těch nespokojených a euro-pesimistických, kterých je v Evropě stále více. Nebo se to tak alespoň jeví. I kvůli schopnosti oslavovat velké skupiny voličů je možné, že si Kurz, kterému poslední průzkumy veřejného mínění odhadují zisk okolo 34 procent hlasů, FPÖ do vlády opětovně přizve.

Sebastian Kurz, který se s největší pravděpodobností stane již podruhé rakouským kancléřem, však bude mít veškeré „karty“ ve svých rukou. My se proto nyní můžeme jen dohadovat o tom, kterou z ostatních politických stran si zvolí za svého koaličního partnera pro nadcházející volební období. Jedno je ale jasné, FPÖ kvůli předchozímu skandálu s videonahrávkou, která unikla v květnu, ztratila nemalou část svých voličů. A mnozí z nich budou podporovat právě Kurze. Nadále však průzkumy straně přisuzují zisk okolo 20 procent hlasů, což by se spojení s vedoucí ÖVP znamenalo vytvoření vládní většiny.

Tyto ale i další skutečnosti, jako např. shoda ohledně otázky migrace, tak nahrávají tomu, že by Kurz opravdu mohl do své příští koaliční vlády opětovně přizvat FPÖ. I díky jejím voličům se totiž již za pár dní znovu stane nejmladším rakouským kancléřem.

Kvůli nacionalistickým a proti-unijním postojům strany FPÖ budou lídři v Bruselu průběh víkendových voleb v Rakousku zajisté pečlivě sledovat. Možné obnovení koalice stran ÖVP a FPÖ by totiž mohlo vést k radikalizaci nálad rakouské společnosti i v tamější politice jako takové. Unijní státníci se obávají, že by Rakousko mohlo požadovat obměnu unijního primárního práva či principu subsidiarity.

Cimanouská z Varšavy promluvila k Bělorusům. Vysvětlila, proč utekla do…

05.08.2021 15:59 Aktualizováno Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská doufá, že bude moci v Polsku pokračovat ve sportovní kariéře,…

Bavorský záchranář popsal, co se odehrálo po srážce vlaků na Domažlicku

05.08.2021 09:47 S vyprošťováním zraněných po středeční tragické srážce expresu z Mnichova s protijedoucím osobním…

Cimanouská už je po vídeňském mezipřistání ve Varšavě

04.08.2021 21:42 Aktualizováno Letadlo s běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země…

Srážka vlaků podle německých médií a expertů ukazuje problémy železnice v…

04.08.2021 21:18 Dnešní tragická srážka expresu z Mnichova s protijedoucím regionálním osobním vlakem u obce Milavče…

Červený kříž kritizuje rozhodnutí Litvy odmítat migranty na hranici s…

04.08.2021 17:10 Rozhodnutí Litvy odmítat migranty, kteří se snaží přecházet do země ze sousedního Běloruska, není v…

Itálie chce, aby migranty zachráněné na moři přijaly i další země EU

04.08.2021 16:17 Aktualizováno Itálie žádá, aby migranty, které v moři zachránily lodě nevládních organizací, přijaly i další…

Německo jde ve stopách Česka. Chce od října zpoplatnit koronatesty

04.08.2021 11:58 Německo chce od poloviny října přestat nabízet bezplatné testy na koronavirus. V návrhu, který má k…

Ve Francii zastavili jedenáctiletého řidiče, vezl domů opilého otce

04.08.2021 08:19 Policisté ve městě Abbeville na severu Francie v noci z neděle na pondělí při silniční kontrole…

Německo hlásí za poslední den dalších 3571 případů nákazy koronavirem

04.08.2021 08:18 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 3571 nových případů nákazy koronavirem a 25 úmrtí.…

Vysoce postavený kandidát na britského velvyslance v NATO ztratil…

03.08.2021 21:56 Vysoce postavený úředník, který v červnu ztratil utajované dokumenty britského ministerstva obrany,…

Související:

Právě se děje