Boris Johnson skrze britské deníky vyzývá k podpoře nového brexitového plánu

Britský premiér Boris Johnson, jehož dopisy o víkendu otiskly britské bulvární deníky The Sun a The Express Daily, zopakoval, že Spojené království Evropskou unii opustí již za 24 dní. Nový návrh brexitové dohody je podle něj v aktuální situaci nejlepší možnou alternativou. Johnsonovi se navíc podařilo získat i podporu v britské dolní sněmovně a nyní se čeká na vyslovení unijní strany. Tu v novinových článcích premiér vyzývá ke spolupráci.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

Unijní říjnový summit se kvapem blíží a na evropském kontinentu stále nepanuje obecná shoda ohledně toho, kdy a jakým způsobem Velká Británie unijní blok opustí. Britský premiér Johnson však stále urgentněji v posledních týdnech opakuje, že je Británie připravená EU opustit ke slibovanému 31. říjnu, tedy za 24 dní.

Downing Street navíc v minulém týdnu přišla s novým řešením a novou podobou smlouvy – konkrétněji s novou podobou tzv. irské pojistky, která od začátku brexitových vyjednáváním způsobuje nesoulad mezi oběma stranami.

Mnoho politiků však v nové podobě brexitové dohody nevidí konkrétnější řešení problému – vytvoření pevné hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou by i na základě nového britského plánu bylo stále reálné. A to unijní představitelné nadále razantně odmítají, brexitová dohoda tak ani v nejaktuálnější formě není pro lídry unie přijatelná.

Britští zástupci si však stojí za tvrzením, že je možné smlouvu v této podobě naplnit a vykonat, ale pouze v případě, že bude Evropská unie ochotná spolupracovat a o novém britském plánu zahájí intenzivní jednání.

V případě, že by unijní strana k nové podobě smlouvy nakonec opravdu nepřistoupila a Británie by na konci října odešla z EU neřízeně, tedy bez dohody, by bylo podle Johnsona možné vinit pouze Evropskou unii samotnou. Unijní vyjednavač Michel Barnier však prohlásil, že by taková situace byla pouze a jen odpovědností Londýna.

Za účelem odblokování patové situace tak Michel Barnier po Johnsonovi požaduje konkrétní návrhy na řešení dvou zásadních problémů – a sice celních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem a severoirského hlasování o budoucím vztahu s EU v rámci jednotného trhu.

Dokud se tyto dvě hlavní otázky nevyřeší, nebude podle něj možné v rozhovorech postupovat. Dodal však, že odchod Británie bez dohody nikdy nebude tou volbou, kterou by si unie přála.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pryč s Merkelovou!" V Drážďanech bylo dusno, protestovali odpůrci islámu

20.10.2019 21:58 Aktualizováno Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v Drážďanech proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti…

Londýňanům ruply nervy: Strhávali aktivisty z vagonů metra, házeli po nich…

20.10.2019 21:32 Aktualizováno Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se řídící členové ekologického…

Blesková schůzka v Bruselu trvala jen 15 minut. Bude brexit odložen?

20.10.2019 20:52 Aktualizováno Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského…

"Ty jsi ten Východňák." Západní Němci se i dnes dívají na bývalou NDR skrz…

20.10.2019 18:15 Aktualizováno I 30 let po pádu berlínské zdi se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie. Třeba v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama