Turecký prezident je na návštěvě v Budapešti, nevítá jej pouze Orbán

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v rámci svých diplomatických cest zavítal do země, která je Turecku v poslední době velice nakloněná – do Maďarska. V hlavním městě se Erdogan mimo jiné setkal i se svým protějškem – ministerským předsedou Viktorem Orbánem. Lídři se naposledy potkali přibližně před dvěma týdny v Baku, kde diskutovali o posílení bilaterálních vztahů. Dnešní debaty se týkaly vzájemných vztahů na regionální i mezinárodní úrovni.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Dnešní schůze je podle maďarského serveru Daily Hungary jakýmsi summitem představitelů maďarské a turecké vlády, který potvrzuje sbližování obou zemí. Bylo to právě Maďarsko a jeho vláda vedená Orbánem, která podpořila tureckou rétoriku a komunikaci jejich intervence na severovýchodě Sýrie v první polovině minulého měsíce.

Už při setkání v Baku Erdogan Orbánovi za jeho podporu poděkoval. Maďarsko se tak stalo jedinou zemí Evropské unie, která se distancovala od jednotného unijního postoje a postavila se na stranu Turecka. Země mezi sebou drží speciální pouto už od roku 2013, kdy Orbán hledal obchodní partnery na východě.

Vztah Maďarska a Turecka se od té doby stále rozvíjí, což je zřejmé z řady nově vznikajících iniciativ a oblastí spolupráce. Nedávno byla například v Budapešti otevřena úplně první evropská kancelář organizace Turecké rady, v rámci které mělo Maďarsko od roku 2018 status pozorovatele. Zakládajícími členy Turecké rady bylo v roce 2009 Turecko, Ázerbájdžán, Kazachstán a Kyrgyzstán.  Dalším členem je také Uzbekistán, neutrální zůstává Turkmenistán a Maďarsko. To se však ze své povahy evropské země konceptu turecké organizace spíše vymyká. Spolupráci i přesto s tureckými zeměmi nadále posiluje a rozvíjí.

Dnešní Erdoganova návštěva Budapešti však není bezproblémová. Kromě maďarských státních představitelů vítaly tureckého prezidenta davy pro-kurdských protestujících. Tyto protesty odkazují na fakt, že ne všichni maďarští občané jsou s politikou Orbána směrem k Turecku spokojení. Vzhledem k minulým zkušenostem se dá předpokládat, že vláda protestující nechá rozehnat nebo do protestů zasáhne.

Při poslední návštěva Erdogana totiž maďarské autority povolily jen ty demonstrace, které tureckého prezidenta „oslavovaly.“ Je tak poměrně zřejmé, že Orbán svého tureckého protějška podporuje, jak jen to jde. Otázkou však zůstává, co mu toto maďarsko-turecké spojenectví přináší.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínská tajná policie krutě mučila britského diplomata? Kauza má vážnou…

20.11.2019 10:47 Bývalý zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu Simon Cheng uvedl, že ho příslušníci čínské…

Smrtící útok: Syna německého exprezidenta ubodal 57letý muž, motiv je…

20.11.2019 10:02 Muži, který v úterý večer při lékařské přednášce v Berlíně ubodal 59letého primáře Fritze von…

Inventura v muzeu se změnila v drama, zasahovali pyrotechnici

20.11.2019 08:56 Zaměstnanci muzea v obci Espalion na jihu Francie objevili při inventuře na půdě bedny s…

Salvini je vzteky bez sebe. Jeho popularitu nahlodává hnutí Sardinek

20.11.2019 08:28 Zdánlivě nezastavitelný politický vzestup šéfa nacionalistické Ligy Mattea Salviniho narazil na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama