Španělé jdou opět k urnám. Kdo bude po neděli sestavovat španělskou vládu?

Občané Španělského království v neděli opět vyrazí k volebním urnám. Volby, které se budou na území Španělska konat 10. listopadu – tedy za dva dny, budou již čtvrtými všeobecnými volbami za poslední čtyři roky. Nedělní hlasování by podle španělského deníku El País mělo být zcela klíčové pro budoucí směřování království, které v současnosti prochází velice turbulentním obdobím, a to nejen kvůli nepokojům v Katalánsku.

Vlajky států
doporučujeme

Občané Španělského království si již tuto neděli zvolí 350 nových členů Kongresu – dolní komory tamního parlamentu. Nejen z průzkumů veřejného mínění je evidentní, že jsou Španělé již čtvrtými všeobecnými volbami za poslední čtyři roky unaveni. Současný politický systém Španělska je velice nestálý a v poslední době i poměrně proměnlivý – což jasně reflektuje vznik nových politických uskupení, které jako by se vymykaly povaze tradičních španělských stran.

Z původního dvou-stranického politického systému jsme byli v rámci poslední dekády svědky proměny španělské politické arény v multi-stranický systém. V něm nyní sledujeme pět hlavních politických stran: Španělskou socialistickou stranu (PSOE) – aktuálně vládnoucí, Lidovou stranu (PP), Stranu občanů (Ciudadanos), Společně můžeme (Unidas podemos) a krajně pravicovou VOX.

V posledních volbách zvítězila socialistická PSOE předsedy a premiéra Pedra Sáncheze, v dubnových volbách získala podporu téměř 29 procent voličů, což však nestačilo na obsazení většiny křesel dolní komory. PSOE obsadila 123 křesel z celkových 350. Následovali lidovci s téměř 17 procenty hlasů, Ciudadanos, Unidas podemos a úplně poprvé od dob generála Francisca Franca se do španělského parlamentu dostala i krajně pravicová strana – VOX.

Aktuální rozpoložení ve španělské společnosti nahrává tomu, že by nedělní volby měla opět vyhrát aktuálně vládnoucí socialistická PSOE. Poslední data serveru Politico straně premiéra Sáncheze přisuzují zisk 27 procent hlasů španělských voličů, což je dokonce méně než kolik strana získala v posledních volbách.

Průzkumy dále předpokládají nárůst podpory lidovců strany PP, kteří v dubnových volbách zaznamenali nejhorší výsledek ve své historii. Značné posílení se očekává i u strany VOX Santiaga Abascala – ta by se z deseti procentní podpory v minulých volbách mohla již tuto neděli těšit zisku až 14 procent voličských hlasů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová označila za největší hrozbu změnu klimatu. Svět prý potřebuje…

23.09.2020 20:55 Kvůli pandemii koronavirové infekce už nikdy nebudeme moci žít jako dosud. Prohlásila to dnes na…

Španělsko hlásí na 11 290 nových nakažených a 130 dalších úmrtí

23.09.2020 20:36 Ve Španělsku přibylo 11.289 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, čímž se počet nakažených v této zemi…

Německo nezařadí celé Česko na seznam rizikových oblastí

23.09.2020 19:54 Aktualizováno Německo dnes zřejmě nezařadí celou Českou republiku jako epidemicky rizikovou oblast, mimo seznam…

Řecko zpřísňuje podmínky pro Čechy. Bez testu na covid se do země…

23.09.2020 19:32 Aktualizováno Češi budou smět od pondělí do Řecka jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama