Pokračující jednání o brexitu - Von der Leyenová míří za Johnsonem do Británie

Dnes se poprvé od počátku nového roku sejdou zástupci Spojeného království a Evropské unie za účelem dalšího vyjednávání o vystoupení země z evropského bloku. Do Westminsteru za Borisem Johnsonem směřuje předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spolu s unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem. Rozhovory se budou mimo jiné týkat i budoucí obchodní dohody. Unijní představitelé jsou k jejímu rychlému dojednání spíše skeptičtí.

Vystoupení Spojeného království z Evropské unie se kvapem blíží. Od prosincových všeobecných voleb, ve kterých vládnoucí konzervativci zvítězili s jasnou většinou, je zřejmé, že se bude Johnson snažit zemi z unijních struktur vyvázat k 31. lednu. Tento termín stále hodlá dodržet, do té doby však musí dojít ke schválení prováděcího zákona k brexitu v obou komorách britského parlamentu. Následně bude potřeba zajistit budoucí obchodní dohodu mezi Británií a EU.

Dosažení dohody zajišťující obchod mezi dvěma entitami chce britský premiér dosáhnout do konce tohoto roku, tedy do konce tzv. přechodného období. Přechodné období má sloužit ke snadnější tranzici a vyvázání země z unijního bloku, do konce roku 2020 tak bude stále mezi bloky probíhat volný obchod a Spojené království bude stále pod jurisdikcí EU. V průběhu přechodného období může Británie zahájit rozhovory také s dalšími partnery, například se Spojenými státy nebo Austrálií.

Boris Johnson upozornil na skutečnost, že přechodné období nehodlá v žádném případě dále odkládat. Mnozí unijní státníci, ale i britští opoziční či dokonce někteří konzervativní politici, se však obávají, že nebude možné takto komplexní dohody dosáhnout za pouhých jedenáct měsíců.

Michel Barnier, zástupce Evropské unie v brexitových vyjednáváních, je toho názoru, že žádná takto komplexní obchodní dohoda nemůže být vyjednána v časovém období kratším než rok. V takto dlouhé periodě je podle něj možné vyjednat pouze ten nejzákladnější rámec, který stanoví „životní minimum“ pro vzájemné budoucí vztahy. Na základě tohoto rámce pak budou rozhovory pokračovat.

Mluvčí Evropské komise pro britský deník The Guardian uvedl, že „se dnešní jednání odehrávají ve velice speciální moment, a to sice ve fázi, kdy ve Spojeném království dochází k ratifikaci a transpozici brexitové dohody, a ne fázi vzájemných obchodních rozhovorů.“ Dnešní setkání se tedy bude týkat především britského odchodu z EU jako takového a toho, co nadcházející rok do vzájemných vyjednávání a vztahů přinese.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Michel Barnier Boris Johnson EU (Evropská unie) Londýn Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy