Hektické úterý v EU: Dění na půdě unijních institucí bude rušné

Dnes ráno, přibližně od 9 hodin, budou poslanci Evropského parlamentu hodnotit výsledky uplynulého unijního summitu. Debaty se zúčastní i dosluhující nejvyšší představitelé evropských institucí – Donald Tusk a Jean-Claude Juncker.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Evropský parlament dnes v ranních hodinách zahájí debatu o tom, co přinesl říjnový unijní summit, který se konal v minulém týdnu ve dnech 17. a 18. října v Bruselu. Summit ve formátu EU-27 řešil brexit, k němuž by mělo dojít již za 9 dní.

Ještě před samotným zahájením summitu došlo k přijetí tzv. rozvodové dohody, souhlas s nejnovější podobou dohody projevila britská vládní i unijní strana. Konečně tak došlo k prolomení ledů, alespoň na chvíli. Nyní se totiž čeká na okamžik hlasování a následného schválení – primárně v Dolní komoře britského parlamentu.

Lídři států a premiéři členských zemí EU debatovali v hlavním městě unie rovněž o víceletém finančním rámci, jednostranném útoku tureckých jednotek na severovýchodě Sýrie nebo o prospektech možného rozšíření Evropské o Albánii a Severní Makedonii. Řeč přišla také na boj s klimatickými změnami.

Evropští poslanci v průběhu dnešní debaty taktéž zhodnotí ke konci se schylující funkční období předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera a pětiletou práci celého jeho týmu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Litva chce omezit kouření na balkonech obytných budov

01.10.2020 22:01 Obyvatelé obytných budov v Litvě podle nového zákona nebudou moci kouřit na balkoně, pokud to bude…

O krok blíž k vakcíně proti covidu: Schvalovací proces v EU vstoupil do…

01.10.2020 17:23 Schvalovací proces pro jednu z vyvíjených vakcín proti covidu-19 vstoupil do další fáze poté, co…

Začal summit EU. Politici řeší Bělorusko a krizi ve východním Středomoří

01.10.2020 17:03 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne v Bruselu zahájili vrcholnou schůzku, na…

Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u…

01.10.2020 17:02 Aktualizováno Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama