Hektické úterý v EU: Dění na půdě unijních institucí bude rušné

Dnes ráno, přibližně od 9 hodin, budou poslanci Evropského parlamentu hodnotit výsledky uplynulého unijního summitu. Debaty se zúčastní i dosluhující nejvyšší představitelé evropských institucí – Donald Tusk a Jean-Claude Juncker.

Přidejte svůj názor

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Evropský parlament dnes v ranních hodinách zahájí debatu o tom, co přinesl říjnový unijní summit, který se konal v minulém týdnu ve dnech 17. a 18. října v Bruselu. Summit ve formátu EU-27 řešil brexit, k němuž by mělo dojít již za 9 dní.

Ještě před samotným zahájením summitu došlo k přijetí tzv. rozvodové dohody, souhlas s nejnovější podobou dohody projevila britská vládní i unijní strana. Konečně tak došlo k prolomení ledů, alespoň na chvíli. Nyní se totiž čeká na okamžik hlasování a následného schválení – primárně v Dolní komoře britského parlamentu.

Lídři států a premiéři členských zemí EU debatovali v hlavním městě unie rovněž o víceletém finančním rámci, jednostranném útoku tureckých jednotek na severovýchodě Sýrie nebo o prospektech možného rozšíření Evropské o Albánii a Severní Makedonii. Řeč přišla také na boj s klimatickými změnami.

Evropští poslanci v průběhu dnešní debaty taktéž zhodnotí ke konci se schylující funkční období předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera a pětiletou práci celého jeho týmu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama