Komentář: Přinese úspěch maďarské opozice změnu tamějšího politického systému?

KOMENTÁŘ - Nedělní regionální volby v Maďarsku překvapivě ovládly strany vládní opozice – a to i v hlavním městě Budapešti. Jedná se tak o největší vítězství opozice za posledních deset let, kandidát vládnoucí strany Fidesz, současný primátor Budapešti – István Tarlós, byl poražen lídrem liberálně zelené strany Dialog za Maďarsko – Gergelym Karásconym. Opozice však zvítězila i v dalších větších městech. Najednou jakoby idea orbánovského Maďarska oslabila, alespoň částečně.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Parlament u řeky Dunaj
doporučujeme

Dnešní den, 14. říjen se podle slov liberálního Karásconyho zapíše do dějin jako počátek „nové éry pro Maďarsko.“ Země teď podle něj bude moci znovu nabýt svoji svobodu. Nový starosta hlavního města se nyní podle všeho bude snažit urovnat vztahy mezi Budapeští a vládou, a to tak, že se je bude snažit postavit na „úplně nový základ.“

Je důležité mít i nadále na paměti, že neúspěchem v regionálních volbách vládnoucí strana Fidesz nikterak neztrácí, pokud ano, tak jen v minimálním měřítku. Stále má totiž svoji většinu, a tak bude i nadále ovlivňovat a usměrňovat veškerá vnitropolitická rozhodnutí v zemi. Bude však záležet na vztahu, jaký mezi jednotlivými regiony a vládou po volbách vznikne.

Spojenec Viktora Orbána – nyní již odcházející starosta Budapešti István Tarlós, získal od občanů hlavního města okolo 44 procent hlasů. Jeho protivník Karáscony, který byl společným kandidátem hlavních maďarských opozičních stran, oproti tomu obdržel podporu více než 50 procent voličů. A tento výsledek jej vynesl do primátorského křesla. Svůj úspěch považuje nový starosta Budapešti za úspěch všech zdejších obyvatel. Budapešť podle něj nyní bude zelené a svobodné město, které bude přivedeno „zpět“ do Evropy.

Zpravodajský server Politico uvedl, že poražený Tarlós po sečtení většiny odevzdaných hlasů osobně Karásconymu zatelefonoval a poblahopřál mu k vítězství. Svoji porážku tak ve věku 71 let s pokorou uznal. Zároveň poděkoval všem občanům města, kteří mu svůj hlas odevzdali.

Co však bylo hlavním úspěchem porážky vládního kandidáta? Odpověď je poměrně prostá – skutečným klíčem k vítězství proti straně Viktora Orbána bylo sjednocení široké škály opozičních stran – přes liberály, zelené, socialisty i konzervativce, odložení jejich odlišností a neshod a shodnutí se na jednom společném kandidátovy, který by mohl mít, při takto široké podpoře, šanci proti kandidátovi vládnoucí strany Fidesz uspět. A tento společný cíl se opravdu naplnil.

Vzhledem ke skutečnosti, že Fidesz nebude nyní ovládat hlavní město, je poměrně lákavé uvažovat nad tím, zda by tamější politika „iliberální demokracie“, kterou vládní strana provádí, mohla dostat jiný směr a ráz. Podle některých by mohla být alespoň částečně oslabena. Opoziční kandidáti se totiž ujali vítězství i v dalších větších městech. Mohla by tato situace opravdu vést k nové éře maďarské politiky či alespoň k uvolňování její dosavadní neliberální rétoriky?

Jistá je jedna věc, a to že včerejší regionální volby jasně ukázaly, jak jsou maďarští občané znechuceni vládní politikou Orbána. Nyní požadují změnu a jejich hlas je stále silněji slyšet. Klíčovým momentem, který by mohl o dalším směřováním země opravdu rozhodnout, jsou parlamentní volby naplánované na rok 2022. Do té doby mají opoziční strany čas se ještě více zkonsolidovat, zmobilizovat maďarské voliče a vládnoucí většinu Fideszu sebrat. 

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU se hemží nelegálními migranty. Podívejte se na statistiku, je alarmující

14.11.2019 12:35 Aktualizováno Mezi 3,9 a 4,8 miliony migrantů pobývalo na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemích v…

Konec "Soli". Německo téměř ruší solidární daň, platit budou jen nejbohatší

14.11.2019 12:31 Od roku 2021 budou v Německu solidární daň na podporu chudších východních spolkových zemí platit…

Kauza Kočner bobtná. Na Slovensku rezignovala první soudkyně

14.11.2019 12:21 První soudkyně na Slovensku se vzdává taláru po propuknutí aféry ohledně komunikace představitelů…

Další neštěstí na Slovensku: Voda smetla tři ženy, které zachraňovaly psy…

14.11.2019 11:21 Jedna žena přišla o život v obci Revúca na středním Slovensku poté, co se se svými dvěma kolegyněmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama