Komentář: Kdy už Německo přijme větší zodpovědnost za obranu a bezpečnost?

V poslední době se na mezinárodní úrovni stále častěji vedou debaty o tom, zda by se nemělo Německo více angažovat v oblastech bezpečnosti a obrany, a to nejen v rámci Evropské unie. Problémem však zůstává, jak větší odpovědnosti u Německa dosáhnout? Jak přesvědčit především německé občany, že je to právě Německo, které se má po boku dalších světových mocností zapojovat do zahraničně-politických a bezpečnostních operací, které napomohou udržení stability na evropském kontinentu i daleko za ním?

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Bundeswehr, ilustrační fotografie
doporučujeme

Právě probíhající třicetileté výročí pádu Berlínské zdi je pro toto téma velice příhodné. Právě s pádem zdi, která byla po desetiletí symbolem rozděleného Německa, Evropy a světa za doby studené války, by se očekávalo, že se tématika bezpečnosti vytratí. S pádem komunistických režimů napříč evropským kontinentem, především v jeho východní části, jakoby totiž v 90. letech minulého století opadly i starosti týkající se bezpečnosti a obrany národních států. Už nás přeci neměl kdo ohrožovat.

Opak je však pravdou a my ve 21. století čelíme ne jedné bezpečnostní krizi, ale hned několika. A je to právě Německo, ekonomický i politický lídr Evropské unie, od kterého se očekává větší angažovanost v oblasti zahraniční politiky a mezinárodní bezpečnosti.

Německo však jako by bylo paralyzované, jeho zahraničně-politické jednání dlouhodobě vychází z logiky vyjednávání, diplomacie a řešení sporů mírovými prostředky – nikoliv užitím vojenské síly. Toto německé zahraničně-politické paradigma se váže na jeho historii první poloviny 20. století, ve kterém bylo Německo viníkem dvou světových válek. I z tohoto důvodu se Německo od přímého zapojení do bezpečnostních operací distancuje.

Problém nastává ve chvíli, kdy současné evropské i transatlantické společenství očekává více iniciativ a angažovanosti za účelem udržení stability a bezpečnosti v různých regionech Evropy i světa. Kdo jiný by měl náš evropský blok chránit, než stát s nejsilnější ekonomikou? Kdo jiný by měl za náš region převzít onu odpovědnost? I nejvyšší představitelé Německa se na potřebě větší odpovědnosti a angažovanosti země shodují, do praxe se však tuto rétoriku snaží či snažila přivést jen malá část z nich. A tak se spolková země nadále snaží najít onu správnou definici vlastní role v transatlantické alianci.

Význam Německa ve strukturách Evropské unie, jeho exportně-orientovaná ekonomika a bohatství jsou prvky, které nahrávají tomu, aby se z Německa stala země, která už se nebude pouze podřizovat ostatním. S tím souhlasí i současná spolková ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová, možná nástupkyně kancléřky Merkelové. Ta mimo jiné zastává postoj, že by Německo nemělo čekat do doby, než ostatní začnou konat, a poté se rozhodnout, zda se ono samotné do akce zapojí či nikoliv.

I z tohoto důvodu představila ministryně v minulém měsíci iniciativu, jež měla vést k vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii. Svůj nápad Kramp-Karrenbauerová formulovala jen v velice vágně, a na mezinárodní úrovni se tak nesetkala s podporou. I přes neúspěch představy o bezpečnostní zóně v Sýrii lze tuto iniciativu považovat za významný krok na cestě k definování, či redefinování, německé zahraničně-bezpečnostní role ve světě.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby Velká Británie 2019: Konzervativci Borise Johnsona jasně vyhráli.…

13.12.2019 00:13 Aktualizováno Předčasné parlamentní volby v Británii vyhrála dnes Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona.…

Jednání o klimatické neutralitě EU dohodu nepřinesla

12.12.2019 22:02 Mezi lídry členských zemí Evropské unie ani po třech hodinách jednání o podpoře klimatické…

Francie uleví Řecku. Přijme stovky azylantů

12.12.2019 20:12 Francie přijme v příštích měsících 400 žadatelů o azyl, kteří nyní pobývají v táborech pro migranty…

Trump se opět navezl do aktivistky Grety, ta ho vzápětí zpražila

12.12.2019 17:49 Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém dnešním ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama